USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
24 Nisan 2023 Pazartesi 17:23

İlk Batarya Fabrikasının Temeli Gemlik'te Atıldı

İlk Batarya Fabrikasının Temeli Gemlik'te Atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Gemlik'te SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü Temel Atma Töreni'nde konuştu.

 

'2025'ten İtibaren Togg'u İhraç Edeceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törendeki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Yerli ve milli otomobilimizin yollara çıkmasıyla ülkemiz dünyanın en iyileriyle rekabet edebilecek bir otomobile ve markaya sahip oldu. Muhalefetin 'fabrikası yok' dediği Togg'un Gemlik'teki tesislerinde, her üç dakikada bir araç üretiliyor. Bu sene 28 bin adet, 2030 senesine kadar da toplam 1 milyon adet Togg'u sahipleriyle buluşturmayı hedefliyoruz. 2025 yılından itibaren Togg'u ihraç edip, tüm dünyaya satacağız. Türkiye'yi elektrikli araçlarla birlikte şarj ve batarya teknolojilerinde de Avrupa'nın üretim üssü yapmayı hedefleyerek yola koyulduk. Türkiye'nin batarya teknolojilerinde güçlü bir oyuncu olmasını temin edecek devasa bir yatırımın daha adımını atıyoruz. Coğrafi konumuyla altyapısıyla genç, nitelikli nüfusuyla siyasi istikrarı ve güçlü liderliğiyle Türkiye, çok büyük bir potansiyele sahiptir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü'nün 2024'te ilk üretimine başlayacağını söyledi.

 

Ticari Araçlar İçin ÖTV Muafiyeti Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gemlik'teki konuşmasında yeni ticari araca ÖTV muafiyeti getireceklerini de söyledi. Erdoğan, "Ticari aracını yenilenlerden ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) alınmayacak." dedi. Erdoğan, enflasyonu tek hanelere kalıcı olarak düşürmekte kararlı olduklarını da dile getirdi. Taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, otobüs, çekici ve kamyonlarda yüzde 1 ile yüzde 15 arasında ÖTV uygulanıyor.  TIR'larda yüzde 4 ÖTV uygulandığı için, karar sonrası motor hacmine bağlı olarak yaklaşık 125 bin TL fiyat indirimi bekleniyor.