USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
05 Ekim 2022 Çarşamba 10:02

İnegöl'de Çifte Açılış

İnegöl'de Çifte Açılış

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 47.Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’nı ziyaret ederek ürünler ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ’ın ev sahipliğinde çok sayıda siyasi ve iş insanı ile birlikte yapılan ziyaretlerde Hisarcıklıoğlu, katılımcı firmaların yetkilileri ile görüşerek ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay'ın da yer aldığı ziyarette fuarı değerlendiren Hisarcıklıoğlu, “MODEF EXPO 2022 47. Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı’nda stantları ziyaret ederek,- yeni ürünleri, kullanıcı odaklı tasarımları görme fırsatı buldum. Mobilya sektörümüz başarı hikâyesi yazıyor. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Yavuz Uğurdağ ve emeği geçenleri kutluyorum” ifadesini kullandı.

 

TAHKİM VE ARABULCULUK MERKEZİ DE AÇILDI

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) bünyesinde hizmet verecek olan Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi de aynı gün törenle açıldı. İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, “İTSO olarak üyelerimizin gelişimleri ve ticari faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde sürdürebilmeleri adına hayata geçirdiğimiz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sanayi şehri olması hasebiyle ilçemizde yoğun bir iş hacmi bulunuyor ve bu ticari faaliyetler esnasında zaman zaman mahkeme yoluna uzanan sorunlar meydana geliyor. Bu sorunların çözüme kavuşması hususu uzun süreçleri ortaya çıkarabiliyor. Sorunların daha kısa vadede çözüme ulaşması noktasında üst kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında hayata geçirilen Uyum ve Arabuluculuk sistemi kapsamında Odamızda Tahkim ve Arabuluculuk Merkezimizi faaliyete geçirmiştik. Bugün de kıymetli Başkanım Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla merkezimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde gerçekleştirilen tahkim ve arabuluculuk sistemi içerisinde uzlaşma oranları %70 civarındadır. Bu da demek oluyor ki doğru işleyen bu sistem, iş dünyamızda vakit ve nakit kaybını önlüyor, bununla birlikte hukuk sistemimizin de iş yükünü azaltıyor. Üyelerimizin mahkeme ve adliye stresinden uzak, konforlu bir alanda sorunlarını çözebilecekleri ve uzlaşabilecekleri bir hizmet birimini bölgemize kazandırmaktan dolayı mutluyuz. Bu minvalde üyelerimizin yararına olan projeleri hayata geçirmek adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Yoğun programı içerisinde bizlere vakit ayırarak merkezimizin açılışına iştirak eden kıymetli büyüğüm Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanım Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere açılışımıza katılan tüm kıymetli misafirlerimize teşekkür ederim. Arabuluculuk ve Tahkim Merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

DOSYA SAYISI 3 MİLYONU GEÇTİ

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, organ seçimlerini tamamlayan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nı ve tüm üyelerini kutlayarak; “Bazı meslek komitelerimizde 2-3 liste yarıştı. Bu da bizim camiamızın ve demokrasinin güzel bir örneği. Artık seçim bitti, şimdi el ele verip, tek yürek halinde İnegöl için çalışma vaktidir” dedi. Uyum ve arabuluculuk sisteminin önemi üzerinde duran Hisarcıklıoğlu, “Aşırı dosya yükü sebebiyle, yargı sisteminin yavaş işlemesi, hep şikayet konusu olmuştur. Ortalama bir dava, 2 yıl ilk derece mahkemede sürer. Sonra bir 2 yıl daha ikinci derece mahkemede devam eder. İşte bu noktada alternatif çözümler devreye girmek zorundadır. Esasında, biz millet olarak, bu konuya yabancı değiliz. Asırlar önce bizim ecdadımız, bunu uygulamaya başlamıştı. Oda-Borsa camiamızın temelini oluşturan Ahilikte, ticari ihtilafları Ahiler çözerdi. Zaten kültürümüzde de ne diyor; kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız. Sonra biz bunu unuttuk, Avrupa bizden alıp geliştirdi. TOBB ve Odalarımızın bu işe sahip çıkması sonrasında, önce iş-işveren uyuşmazlıklarında, sonra ticari davalarda ve nihayet tüketici uyuşmazlıklarında, arabuluculuk zorunlu hale getirildi. Bu sistemin kullanımı her geçen gün arttı. Buraya gelen dosya sayısı 3 milyonu geçti. Ve bunların %70’i, anlaşmayla sonuçlandı. Eskiden yıllar süren davalar, günler-haftalar içinde bitti. Yani adalete erişim hızlandı. Bu sistem, aynı zamanda bir kazan-kazan yöntemi. Zira insanlar, zaman kaybından ve maddi anlamda kendilerini yıpratan uzun süreçten, yargı sistemi ise önemli bir iş yükünden kurtuldu. Böylece mağduriyetler azaldı, adalet duygusu güçlendi. Anlaşmazlıklar helalleşerek çözülüyor, taraflar mutlu ayrılıyor” dedi.

 

YILLAR SÜREN UYUŞMAZLIKLAR SAATLER İÇERİSİNDE ÇÖZÜLÜYOR

Tahkim ve arabuluculuk mekanizmasının iş dünyasında tanınması ve bilinmesini için büyük gayret sarf ettiklerini de ifade eden Hisarcıklıoğlu, “TOBB bünyesinde de, Tahkim Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’ni faaliyete geçirdik. Şuan 85 Oda-Borsamızda bu merkezler hayata geçti. 500’den fazla arabulucu da görev yapmaya başladı. Böyle bir altyapı sağlanınca bu merkezler, iş dünyamızı artan bir şekilde Arabuluculuğa yönlendirdi. Toplumda bu konu hakkında bilgi arttı ve bunun faydalarını da insanlar görmeye başladı. Mesela bakın, Seydişehir’de 28 faklı kişiyi ilgilendiren ve 2 yıldır devam eden bir miras davası, arabuluculukta 4 saatte çözüldü. Zaten ticari hayatta da zaman, en önemli sermayedir. Ticaretimizi kolaylaştıracak, ekonomimizi ve yargı sistemimizi güçlendirecek, toplumsal barışımıza katkı sağlayacak her düzenleme, bizim için önemli ve değerlidir. İşte İnegöl TSO bünyesinde de Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi faaliyete geçiyor. Bu vizyonlarından dolayı İnegöl TSO Başkanımız Yavuz kardeşim başta olmak üzere tüm yönetimini, meclisini ve çalışanlarını kutluyorum. İnegöl TSO’muz hizmet kalitesi itibariyle de Akredite bir Oda. Önceki denetim döneminde; tüm TSO’lar arasında en yüksek denetim puanını alarak birinci oldunuz. Tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.