USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
12 Nisan 2022 Salı 09:33

‘İnegöl’de Sanayi Arsaları Üretilmeli’

‘İnegöl’de Sanayi Arsaları Üretilmeli’

İnegöl’ün 2021 dış ticaret istatistiklerini açıklayan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, “İnegöl’ümüz 2021 yılında bin 230 firma ile 1 milyar 389 milyon dolar ihracat, 46 firma ile de 381 milyon 929 bin dolar ithalat gerçekleştirerek toplam dış ticaret hacmini 1 milyar 771 milyon dolara çıkarmıştır. 2021 yılında İnegöl, 1 milyar 7 milyon dolar dış ticaret fazlası vererek ülkemiz için model ekonomi şehri olma geleneğini sürdürmüştür. Şehrimizin markası ve lokomotifi olan mobilya sektörü, 663 milyon dolar ile ilk sırada yer alıyor. Mobilya sektörünü, 275 milyon dolar ile tekstil, 188 milyon dolar ile orman ürünleri, 113 milyon dolar ile gıda, 58 milyon dolar ile kimya, 45 milyon dolar ile otomotiv yan sanayi, 13 milyon dolar ile makine ve metal, 31 milyon dolar ile diğer sektörler takip etmektedir. Yüzdelik oranlara bakıldığında mobilya sektörünün İnegöl’ün 2021 ihracat rakamlarının yüzde 48’ini oluşturduğunu görmekteyiz” diye konuştu.

 

İTHALATTA İLK SIRADA TEKSTİL VAR

2021 ithalat rakamlarını da açıklayan Yavuz Uğurdağ, “179 milyon dolar ile tekstil sektörümüz 1. sırada yer alıyor. Tekstili 112 milyon dolar ile orman ürünleri, 35 milyon dolar ile kimya, 16 milyon dolar ile otomotiv yan sanayi, 13 milyon dolar ile gıda, 2 milyon dolar ile mobilya, 340 bin dolar ile makine ve metal, 21 milyon dolar ile ise diğer sektörler takip ediyor. Yüzdelik oranlara bakıldığında tekstil sektörünün İnegöl’ün 2021 ithalat rakamlarının yüzde 47’sini oluşturduğunu görmekteyiz” dedi.

 

‘TOPLAM İHRACAT ORANI YÜZDE 1 OLMALI’

Türkiye genelindeki sektörel ihracat oranlarındaki paylarına baktığında İnegöl mobilya sektörünün mobilya ihracatının yüzde 18,46’sını karşıladığını da vurgulayan Uğurdağ, “İnegöl’ümüz, bu rakamları ile Türkiye’nin toplam ihracatında yüzde 0,65’lik bir orana ulaşmıştır. Bu oranı yüzde 1 seviyelerine çıkarırsak Türkiye ekonomisine ciddi derecede katkı sağlayan sanayi merkezlerinden biri haline geleceğiz. Bu seviyeye gelebilmek için de çok çalışmalı, sanayi arsaları üretmeli, bu arsalarda çalışacak personelin konut ihtiyacını gidermemiz gerekiyor. Bununla birlikte İnegöl’ümüz ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacak. Sanayimizi büyütürken bununla birlikte küçük sanayi sitesi alanlarımızı, konut alanlarımızı, sosyal yaşam alanlarını oluşturmalıyız. Yoksa şehir bu süreci tamamlayamaz. İnşallah İnegöl bu sorun yumağından bir an önce kurtulur. Gerekli kurumlarımızla da bu konuda hızlı şekilde çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘GERİLEYİŞİN SEBEPLERİNİ ARAŞTIRMALI’

İnegöl’ün Türkiye iller sıralamasında ihracatta 17’nci sıradan 18’e gerilediğine de dikkati çeken Uğurdağ, “Dış ticaret hacmi tablosunda 21’inci sıradayken 24’üncü sıraya gerilemişiz. İthalat sıralamasında 25’nci sıradan 27’nci sıraya gerilemişiz. Pandemi sürecinden sonra diğer iller farklı sektörlerde avantajlar sağlayarak büyümelerini göstermişler. Ancak biz iller sıralamasında dış ticaret fazlasında yine 10’uncu sıradaki yerimizi korumuşuz. Bu, çok güzel bir konum. Ancak gerileyişin sebeplerini iyi araştırmalıyız. Biz büyüyen bir sanayiyiz. Bu büyümeyi doğru orantılı şekilde sürdürmeliyiz, gerilemememiz lazım. Tekstil pandemide avantajlı sektörlerin başındaydı. Demek ki diğer şehirlere göre mobilyada ve tekstilde daha az bir büyüme gerçekleştirmişiz. Bunun analizini yapıp çözüm üretmek bizim işimizdir” ifadelerini kullandı.