USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
28 Mayıs 2022 Cumartesi 09:14

İş Dünyasından Eğitime Önemli Destek

İş Dünyasından Eğitime Önemli Destek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, BEBKA tarafından desteklenen proje yatırımları ile uygulamalı eğitim altyapısını daha da güçlendirdi.

Yaklaşık 2 yıl önce T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı BEBKA Mali Destek Projesi almaya hak kazanan BUÜ Teknik Bilimler MYO tarafından başlatılan ‘Nitelikli Ara Eleman Yetiştirilmesine Yönelik Uygulamalı Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi’nde sona gelindi. Proje kapsamında kurulan laboratuvarlar gerçekleştirilen tören ile hizmete açıldı. Programa BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Zeki Durak, Oyak-Renault Otomotiv Fabrikası Genel Müdürü Kağan Özkan, Bosch Otomotiv Yedek Parça Türkiye-İran ve Ortadoğu Direktörü Arda Arslan, Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Olağaner, Bebe, Çocuk Konfeksiyonu Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yıldız, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Genel Sekreter Vekili Okay Civelek ve Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan ile akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

REKTÖR KILAVUZ: EĞİTİM-ÖĞRETİMİN YANI SIRA ARAŞTIRMAYA DA ÖNEM VERİYORUZ

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Uludağ Üniversitesi’nin bir araştırma üniversitesi olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’de toplam 23 üniversitenin araştırma üniversitesi olarak tescil edildiğine işaret eden Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “Bu üniversitelerin hiçbiri homojen bir yapıda değil. Öğrenci sayıları farklı, ihtisas alanları farklı, tıp fakültesi ve hastanesi olanlar var, olmayanlar var. Bizim hem hastanemiz hem sağlık yatırımlarımız var. Devasa ve ayrı ayrı yapılar. 44 bin lisans öğrencimiz var. 21 bin ön lisans öğrencimiz var. Bu rakamlara sahip başka bir üniversite yok. Bizimle yarışan üniversiteler zaten yarışa avantajlı başlıyorlar. Biz 70 bin öğrencinin ağırlığıyla çalışıyoruz. Bunu şikâyet için söylemiyorum. Çünkü Türkiye’de yükseköğrenim görmek isteyen çok sayıda gencimiz var. Gençlerimizin bu ihtiyacını karşılamak devletimizin ve bizlerin görevidir. Ancak tüm bu ağırlıklara rağmen araştırma üniversiteleri arasındayız ve onlarla akademik bir yarış içerisindeyiz” dedi.

ÖN LİSANS DOLULUK ORANLARI İLK DEFA LİSANSI GEÇTİ

Toplam 21 bin ön lisans öğrencisine sahip olduklarını vurgulayan BUÜ Rektörü Kılavuz, bu sayının her anlamda önemli bir gösterge olduğunu belirtti. Ön lisans öğrencilerinin tamamını ara eleman olarak değil, ana eleman olarak yetiştirdiklerinin altını çizen Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “Öğrencilerimize eğer doğru bir eğitim vermezsek, yarın mezun olduklarında büyük zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Bunu lisans ve ön lisans düzeyindeki tüm öğrencilerimiz yaşayabiliyor. O yüzden gençlerimizi henüz eğitim-öğretim yaparken, özellikle Kariyer Eğitim Merkezimiz vasıtasıyla iş dünyası ile buluşturmaya gayret ediyoruz. Staj ve uygulamalarla sektörle buluşturuyoruz. 15 meslek yüksekokulumuz, 21 bin öğrencimiz ile sektörlere nitelikli personel hizmeti sunuyoruz. Ön lisansta doluluk oranlarımız bu yıl yüzde 96’yı buldu. Lisansta yüzde 92’de kaldık. İlk defa lisans oranları ön lisansın altına düştü. Bu bir anlamda sevindiricidir. Hayata hemen atılacak genç doğru tercih yapmaya gayret ediyor. Meslek yüksekokullarımız içinde de Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuz ilk sıraya yerleşti. Bu okul içinde öyle bölümler var ki taban puanları mühendislik fakültelerinin de üstünde öğrenci alıyor. Mesleki eğitime önem vermemiz gerekiyor. Milli Eğitim Bakanımız da bu konuda çok duyarlı ve çözüm için gayret ediyor. Mesleki eğitimin güçlendirilmesi gerekiyor. Çocuklar henüz lise çağındayken mesleki eğitime teşvik edilmelidir. Bunu başarabilirsek 10 yıl sonra Türkiye’nin bilim, teknoloji ve mesleki eğitim gelişimi anlamında çok daha iyi seviyelerde olabileceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

SANAYİCİ VE ÜNİVERSİTELERİN İÇİNDE YER ALMADIĞI TÜM PROJELER EKSİK KALIYOR

BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Zeki Durak ise tamamlanan proje ile gurur duyduklarını söyledi. Mesleki eğitime, meslek liselerine ve üniversitelere büyük bir önem verdiklerini belirten Genel Sekreter Zeki Durak; “2019 yılındaki mali destek programı kapsamında toplam 34 okula desteğimiz oldu. Bunların büyük çoğunluğu Bursa’da. Bu destekler ile ciddi bir alt yapı yenilemesi yapıldı. Ben aynı zamanda bir akademisyenim. Bu anlamda gençlerin eğitimiyle alakalı projelere her zaman koşa koşa geliyorum. Bakanlığımız ve BEBKA olarak genç istihdamı konusunda çok sayıda konu belirledik. Başlattığımız bazı programlarda sanayicimizin talepleri ve iş arayan mezunlarımızı bir araya getirecek organizasyonlara imza atacağız. Sanayicimizin ve üniversitelerimizin içinde yer almadığı tüm mekanizmalar bir anlamda eksik kalıyor. Tarafları bir araya getirecek projelerimiz var. Yeni projelerimizi de yakın zamanda hayata geçireceğiz” diye konuştu.

ÜNİVERSİTENİN BAŞARISI, ŞEHRİN BAŞARISI

Programda konuşan Oyak-Renault Otomotiv Fabrikası Genel Müdürü Kağan Özkan, böylesine keyifli bir projenin içerisinde yer almaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını aktardı. Bursa Uludağ Üniversitesi ile yıllara dayanan bir proje birlikteliklerinin bulunduğunu vurgulayan Genel Müdür Kağan Özkan; “Bu üniversitenin başarısı, ülkemizin ve şehrimizin başarısı demektir. Burada çalışan herkes çok önemli. Bu projeye bizleri de davet ettikleri için Sayın Rektörümüze, Sayın Genel Sekreterimize ve tüm değerli hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Çorbada tuzumuzun bulunmasına devam edeceğiz. Bunu kendimize bir sosyal sorumluluk görevi olarak addediyoruz. Her zaman üniversitemizin ve kurumlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. İyi ki varsınız, başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEM TAŞIYOR

Bosch Otomotiv Yedek Parça Türkiye-İran ve Ortadoğu Direktörü Arda Arslan ise Türkiye’nin güzide kurumlarından olan Bursa Uludağ Üniversitesi’nin kıymetli kurumların desteğini alarak eşsiz bir laboratuvarı hayata geçirmeyi başardığının altını çizdi. Bosch Otomotiv olarak bu sürecin içerisinde yer almaktan dolayı mutlu ve gururlu olduklarını belirten Arda Arslan; “Bursa, Türkiye otomotiv sektörü için çok önemli bir şehir. Aynı zamanda Bosch için de çok önemli bir şehir. Biz burada fabrikalarımızla, paydaşlarımızla, bayilerimizle ve Bosch Car servislerimizle çok büyük bir aileyiz. Servislerimizi yeni teknolojilere hazırlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm Bosch Car servislerimizi burada eğiteceğiz. Bu anlaşmayı beraber yaptık. Eğitim programına destek vermenin yanı sıra mesleki eğitim almak isteyen gençlerimize de destek olacağız. sertifikalı programlar ile onları bu sürecin içine katacağız. Ardından da sektöre yetkin bir çalışan olarak çıkmasına katkı vereceğiz. Bizim için bu proje büyük bir önem taşıyor. Bizim için bu proje sadece sosyal sorumluluk anlamı taşımıyor. Biz Türkiye’nin geleceğini inşa edecek bir projenin içerisinde yer aldığımızı biliyoruz. Bu da bizi gururlandırıyor. Katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

İŞ DÜNYASINDAN PROJEYE TAM DESTEK

Törende konuşan UHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Olağaner de sanayi ile eğitim camiasının bir araya geldiği bu kıymetli projede işbirliği yapmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını aktardı. BEKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yıldız ise sektöre nitelikli eleman yetiştirilmesi amacıyla Teknik Bilimler MYO bünyesinde Moda Tasarım Bölümü’nün açılması için çok büyük emekler verdiklerini hatırlattı. Ömer Yıldız; “Türkiye’deki bebe, çocuk konfeksiyon üretiminin üssü durumundaki Bursa’da ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nde moda tasarım bölümünün olmaması büyük bir eksiklikti. Bu bölümün açılmasında olduğu gibi açıldıktan sonra da okulumuzun temel ihtiyaçlarının giderilmesinde yine gayretimiz oldu. Bugün, bu desteklerimizin boşa gitmediğini görüyoruz ve mutluluk duyuyoruz. Dünya yazılım ve tasarım alanında ilerliyor. Bizler de moda üretiyoruz. Bu ürünleri dünyanın 70 ülkesine ihraç ediyoruz. Bu anlamda yetişmiş ve eğitilmiş beyinlere ihtiyaç duyuyoruz. Üniversitemizdeki bu bölümün ihtiyacımızı karşılayacağını ve önümüzdeki günlerde hem bizim sektörümüze hem de ülkemize ve şehrimize değer katacağına yürekten inanıyorum. Moda Tasarım Bölümü’ne elimizden gelen desteği verdik, bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz”  şeklinde konuştu.

Törende konuşan BUÜ Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan da alanında Türkiye’nin en önemli okullarından birisi haline geldiklerini belirterek, destek veren herkese teşekkürlerini iletti.   

Açılış konuşmalarının ardından projeye destek veren kurumlara plaket takdim edildi. Tören, yenilenen ve yeni kurulan laboratuvarların gezilmenin ardından sona erdi.