USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
29 Kasım 2020 Pazar 14:03

İş dünyasının beklentileri neler?

İş dünyasının beklentileri neler?

Covid süreci ile birlikte ekonomide yaşanan sıkıntılar dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkiliyor.

Bugüne kadar önlemler alınsa da yeterli olamadı.

Bir yandan insanların sağlığını koruma adına yaptığı çalışmalar, diğer yanda da ekonomik olarak ayakta kalmaya çalışma çabaları.

Çalışandan, işverene ve tabi ki işsizine, öğrencisine kadar herkes yapısal reformları bekliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı, Merkez Bankası Başkanı’nın değişimi ile birlikte son günlerde bir hareketlilik, bir umut belirmeye başladı.

İlk olarak Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’nun faiz yükseltmesi el başlayan süreç, alınacak hukuksal ve ekonomik reformların hayata geçirilmesinden önce istişare kültürü ile ilerlemesi ciddi anlamda güzel ve önemli bir adım.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ile yapılan ilk istişarenin ardından dün de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yöneticileri ile bir araya gelindi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, iş dünyası ile görüşmeler kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) temsilcileriyle Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi.

Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Ekonomideki sorunları, diyalog ortamı ve istişare ile çözeceğimize inanıyoruz" açıklamasında bulundu.
İstişare ve diyalog ortamı ile çözülemeyecek soranların olduğunu düşünmüyorum.

Tam da bu noktada Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Kasım ayı Meclis toplantısında BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın demokrasi, ekonomi ve hukuk seferberliği mesajlarının iş dünyası için umut verici olduğunu belirterek, “Pandemi sonrasında Türkiye’nin önünde büyük fırsatlar var. Ülke olarak bu fırsatları değerlendirecek güce ve iradeye sahibiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu mesajlar da bu inancımızı güçlendirdi. Öncelikle kısa ve orta vadede faiz ve enflasyonu düşüş trendine sokmamız lazım. Türk Lirası’na yeniden itibar kazandırılması büyüme hedeflerimizi destekleyecektir. Atılacak reform adımları ile birlikte yeni bir kalkınma dönemi başlatmamız gerekiyor” dedi.

Burkay önemli bir konuya da değinerek, salgın kısıtlamasından etkilenen ve geliri tamamen ortadan kalkan işletmelerin ucuz kredilerle değil hibe ile desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Buraya nereden geldik derseniz, TOBB ile yapılan toplantı öncesinde BTSO, sektörler komiteleri ile görüşerek, sorunlar ve çözüm önerilerini toparladı ve TOBB’a iletti.

Bu dosya toplantıda ilgili bakanlıklara iletildi.

Peki bu dosyada yer alan konular nelerdi?

KİRA VE HİBE DESTEĞİ İLE VERGİ BORÇLARI

Konu ile ilgili açıklama yapan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Mücbir sebep kapsamında, faaliyetleri kısıtlanan ve işletmesini idame ettirecek gelir sağlayamayan söz konusu işletmeler için Merkez Bankası vasıtasıyla verilmek üzere, tahahkuk eden vergi borçlarının kapatılması, ertelenen muhtasar, SGK prim ve KDV’lerin alınmaması, fatura ve diğer giderleri için hibe desteği sağlanması gibi konuları bakanlığımıza ilettik. Ayrıca özellikle gıda ve hizmet sektöründe yer alan firmalarımıza bu süreçte kira desteği sağlayacak düzenlemelerin yapılması taleplerimiz arasında yer aldı” dedi.

KISA ÇALIŞMADA YENİ BAŞVURULARIN DA KABUL EDİLMESİ TALEBİ

Perakende sektörü temsilcilerinin ucuz ve uzun vadeli kredi imkanı sağlanması ve bankaların kredi tahsisini kolaylaştırması talebini de raporda yer aldığını ifade eden Başkan Burkay, kredi başvurularında, bankaların grup işletme tanımı uygulamasının düzenlenmesi hususunu da hazırlanan rapor aracılığıyla ilettiklerini vurguladı. Kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılmasının iş dünyası temsilcileri için büyük bir fırsat oluşturduğunu belirten Başkan Burkay, bu noktada kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunulmamış ve şartları sağlayan çalışanlar için yeni başvuruların kabul edilmesinin yanı sıra kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izinde bulunan çalışanlar için istihdamı koruma amacıyla verilen maaş desteği miktarlarının arttırılması konusunu da aktardıklarını söyledi.

Raporda tekstil, lojistik, mobilya, müşavirlik-danışmanlık ve içecek gibi birçok sektörü etkileyen taleplerin de yer aldığını ifade eden Başkan Burkay, “Mart ayından bu yana video konferans yöntemiyle Bakanlıklarımız, kamu kurumlarımız ve iş dünyası temsilcilerimizle toplantılar gerçekleştirdik ve tüm taleplerimizin takipçisi olduk. Bursa iş dünyası temsilcileri olarak Türkiye’nin bu süreci en kısa sürede atlatması ve ekonomideki çarkların da tekrar dönmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Odamıza ulaşan tüm sorunları ve çözüm önerilerimizi yetkili kurumlarımızla paylaşmayı sürdüreceğiz. Sektörlerimizin taleplerinin hayata geçirilmesi amacıyla düzenlenen bu toplantı nedeniyle TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na Bursa iş dünyamız adına şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

İstişare kültürünü önemsiyoruz.

Doğru ve hızlı kararlar alma anlamında önemli bir süreç.

Ülkenin yeniden eski günlerine dönmesi için ivedilikle hukuk ekonomik reformların hayata geçmesi gerekiyor.

Yabancı yatırımcı, istikrar istiyor.

Bu reformların hayata geçmesi ile birlikte yeniden yatırım çekmeye başlayacağız.

Yazarın Diğer Yazıları