USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
30 Kasım 2020 Pazartesi 12:31

Kadına yönelik şiddet Covid-19 ile daha da arttı

Kadına yönelik şiddet Covid-19 ile daha da arttı

Ölümcül sonuçları daha fazla hissedilen Covid-19'un yayılmasını önlemek amacıyla alınan pandemi önlemleri, kadına yönelik şiddeti de olumsuz yönde etkiledi.

Türkiye'de "Evde Hayat Var" sloganıyla hayata geçirilen, dünyada ise katı sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı pandemi sürecinde kadına yönelik fisiksel, piskolojik ve cinsel şiddette de hissedilir derecede artış yaşandığı istatistiklere ve raporlara yansıyor. Yapılan araştırmalar ışığında hazırlanan raporlara göre bu süreçte kadına yönelik şiddetin yüzde 25 oranında arttığı tespit edildi. Raporlarda kadına yönelik şiddete tanıklık eden çocukların da bu durumdan psikolojik anlamda olumsuz etkilendikleri vurgulandı.

Salgın sürecindeki kısıtlamalar nedeniyle kadınlar kadar çocukların da şiddete maruz kaldıklarına dikkat çekilen raporda, hem kadınların hem de çocukların kısıtlamalar nedeniyle evden ayrılamadıkları için şiddete mecburen katlanmak zorunda kaldıkları belirtildi. Şiddet gören kadınların bu durumu ilgili kurumlara iletmekte güçlük çektikleri, bu nedenle kadınların şikayet etmek ve şiddeti belgelemek için yaptıkları başvuruların kolaylaştırılmasına yönelik önlem alınması gerektiği kaydedildi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezi de Covid-19 salgınında kadına yönelik şiddet vakalarının artması nedeniyle "Avrupa Birliği Kadınların Yanında" isimli bir proje başlattı. Proje çerçevesinde konunun ciddiyetine dikkat çekecek özel tasarım görseller hazırlandı. Projenin Bursa ayağına ortak olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve AB Bilgi merkezi katkılarıyla hazırlanan görseller, Bursa'nın merkezi noktalarındaki açık hava reklam alanlarına asıldı, kentteki basılı, görsel ve internet medyası mecralarında yayınlandı.