USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
22 Aralık 2020 Salı 11:38

Kadınların teknolojiye ve internete erişimini arttırılmalı

Kadınların teknolojiye ve internete erişimini arttırılmalı

Pandemi ile birlikte birçok alışkanlıklarımız değişirken, olayın bir de ekonomik boyutu var.

Dünyada görülmeye başlamasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçti.

Aşı ile birlikte sonlanacağı ya da azalacağı düşünülüyor.

Ama 2021 yılının ikinci yarısını bulacağı görüşünde herkes hemfikir gibi.

2021’e günler kaldı, ama bu yıl geleceğe umutla bakma noktasında birçoğumuz karamsar.

Ekonomik olarak artık bitme noktasına geldi birçoğumuz.

Bu süreçte kadınların daha fazla etkilendiği de aşikar.

Global Compact Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’na bağlı Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu’nun düzenlediği 3. Gücümüz Eşitliğimiz Zirvesi’nin konuğu Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Kıdemli Araştırmacısı Özge Karadağ Çaman oldu.
Moderatörlüğünü Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşim Kurumsal İletişim Direktörü Dilek Cesur’un yaptığı söyleşiye BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay, BUİKAD Başkan Yardımcısı Şeyda Şençayır ve KalDer Başkanı Emin Direkçi de katıldı.
Özge Karadağ Çaman, çok önemli bilgiler paylaşırken, çözüm ile ilgili de aktarımda bulundu.

Genel olarak koronaya bağlı enfeksiyonun biyolojik olarak erkekleri kadınlardan daha fazla etkilediğine dikkat çeken Çaman, pandeminin sosyal ve ekonomik açıdan ise kadınları daha etkilediğinin altını çizdi.

Çaman, bu süreçte kadınların evdeki yükümlülüklerinin arttığını ve ev işlerinin daha çok kadınların omuzlarına yüklendiğini belirterek, “Kadınların erkeklere göre maaşlı işini daha fazla bırakmak zorunda kaldığını, ekonomik açıdan daha zor durumda kaldığını görüyoruz. Dünya çapında özellikle kız çocuklarının eğitimden uzakta kaldığı ve pandemi sonrasında pek çoğunun eğitime geri dönemeyeceği tartışılıyor. Dünyanın pek çok yerinde kadına yönelik şiddetin arttığını biliyoruz. Pek çok ülkede istenmeyen gebelikler ve adölesan yaşta gebelikler de arttı maalesef. Tüm bunlar, kadınların sağlık hizmetlerine, sosyal hizmetlere ve diğer destek mekanizmalarına erişiminin azalması ile de ilintili ve hizmete erişimin sağlanması için daha yenilikçi çözümlere ihtiyacımız var” açıklamasında bulundu.

Çaman çözüm olarak da: “Hizmete erişimde teknolojinin imkanlarından daha fazla yararlanmalı ama bu süreçte kadınların dijital okuryazarlığa, teknolojiye ve internete erişimini de arttırmalıyız. Pandeminin etkilerine toplumsal cinsiyet bakış açısı ile bakabilmek çok önemli” diye konuştu.

İnsanlığın pandemiden öğrenebileceği çok şey olduğunun altını çizen Özge Karadağ Çaman, “Yıllardır konuştuğumuz ama bir türlü yeterli yol alamadığımız küresel sorunlarla ilgili olarak pandemide yaşadıklarımız bize daha güçlü yol gösterici olabilir. Tüketim alışkanlıklarımız, oluşturduğumuz çevre kirliliği ve iklim değişikliğini insan eliyle hızlandıran süreçleri gerçekten görebilirsek, pandemi döneminden geriye dönüşü çok daha sağlıklı ve fark yaratarak yapabiliriz. Pandemi ile derinleşen sosyal eşitsizliklerin azaltılması, dezavantajlı grupların kendilerine özel ihtiyaçlara göre korunması, çocukların ve gençlerin eğitime ve teknolojiye erişiminin güçlendirilmesi, halk sağlığı hizmetlerine ve insan gücüne daha fazla yatırım, kriz dönemlerinde daha da görünür olan toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin azaltılması, kız çocukları ve kadınların eğitim ve iş yaşamında daha fazla desteklenmesi, eğitim ve sağlık politikalarıyla sosyal politikaların güçlendirilmesi de daha fazla üzerinde durmamız gereken konular. Pandemiden çıkarmamız gereken bir diğer önemli ders de sağlığı sadece insan odaklı değil, daha bütünsel ele almamız gereği. Tüm politika, mevzuat değişikliği ve uygulamaların bu bakış açısı ile yapılması gerekiyor. Bu yaklaşım, ‘tek sağlık’ yaklaşımı olarak biliniyor. Dünyada her şeyin birbirine bağlı olduğu ve bütünsel korumamız gereken tek bir sağlık kavramı var” dedi.

Doğru söze ne denir?

Bizim de pandeminin başladığı ilk günden beri gerek sosyal medyada, gerekse yazılarımız ile aktarmaya çalıştığımız konular.

Sorunlar ve çözümler ortada, fakat bunların görülebilir olması önemli olan.

Hala şansımız var.

Yazarın Diğer Yazıları