USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
21 Aralık 2021 Salı 16:58

Kendi yerli ve milli araçlarını hurdadan ürettiler

Kendi yerli ve milli araçlarını hurdadan ürettiler

Türkiye'de yerli ve milli otomobile ilgi her geçen gün artarken Giresun Üniversitesi Elektrik Bölümünde öğrenim gören bir grup öğrenci, hurdalardan da faydalanarak araç üretti. Araç güneş enerjisiyle hareket edebiliyor.

Fosil yakıt kullanılmayan "Fırat" adı verilen ve saatte 30 kilometre hız yapabilen araçla ilgili bilgi veren Elektrik Bölümü öğrencisi Hasan Dizdar, “Giresun Üniversitesinde Elektrik Bölümünde öğrenciyim. Okulda hocalarımız bitirme projesi olarak ödev verdi. Biz de Melihcan Şahin, Muhammet Polat ile tez ödevi için saatte 30 km hıza ulaşabilen bir araç yaptık. Aracımız, 48 Volt, 750 walt çalışan DC motor bu motorda çalışan 4 tane jel akü ile destekledik. Aküleri şarj etmek için güneş paneli kullandık. Aracımız 3 kademe ileri, bir kademe geri olmak üzere toplam 4 kademe de çalışmaktır. Bu kademeleri motor sürücüleri sayesinde elde ettik, şuanda araç saatte 30 kilometre hıza ulaşabiliyor” bilgisini verdi.

Projenin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amacıyla yapıldığını ifade eden Dizdar, “Projedeki amacımız yenilenebilir enerji üretimidir. Aracımızın çoğu parçalarını tamirhanelerden aldığımız hurda parçalarla yapmaya çalıştık. Yaptığımız test sürüşlerinde de oldukça başarılı geçti. Asıl amacımız olan yenilenebilir enerji kaynaklarıydı ve bunu da başarmış olduk” dedi.