USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Ocak 2023 Çarşamba 18:02

Kış Turizmi İçin Yeni Rota: Komşumuz Bulgaristan

Kış Turizmi İçin Yeni Rota: Komşumuz Bulgaristan

Hiç şüphe yok ki, pandemi sürecinde en çok etkilenen sektörlerin başında turizm vardı. Elbette farklı sektörlerde sıkıntı yaşansa da 2 yıl boyunca seyahat kısıtlaması, turizmi global anlamda etkilemiştir. Neyse ki 2022 yaz sezonu öncesi normale dönülmesiyle turizm, ülkemizde önemli bir yükseliş kaydetmiştir. Ancak kış sporlarının yapıldığı kayak merkezlerinde beklenen olmadı. Bu kez de küresel ısınma dolayısıyla mevsimlerdeki dengesizlik neticesinde Ocak ayının ortası olmasına rağmen pek çok ülke gibi Türkiye’nin önemli kış turizm merkezleri henüz kar ile buluşamadı.

Hal böyle oyunca seyahat acenteleri, kış tatili yapmak isteyen müşterilerine alternatif olanaklar sunmak arayışı içine girmiş durumda. Bunlardan biri de Bursa merkezli Türkiye Seyahat Acenteleri Güney Marmara Bölgesi Başkanlığı (TÜRSAB), üyelerini turizm faaliyetlerini karşılıklı geliştirmeye yönelik komşu ülke Bulgaristan'a planlı bir inceleme gezisine götürdü. Bundaki amaç, ülkemizdeki mevcut kayak merkezlerine alternatif daha uygun fiyatlarda yurt dışında kış turizmi yapmak isteyen müşterilere imkânlar sunulabilmesidir.

TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Abdülkerim Baştürk ve 25 seyahat acentesi yöneticisiyle birlikte gittiğimiz Bulgaristan'daki kış turizmi merkezlerini görüp Uludağ ile kıyaslama imkânı bulduk. Komşu ülke Bulgaristan gezimize Pamporovo ile başladık. 8 bin yatak kapasitesiyle ülkenin önemli ayak merkezlerinden biri olan Filibe şehrine bağlı Pamporovo da iklim krizinden etkilenmiş olacak ki kar, buraya iki gün önce yağmış. Toplamda 55 kilometrelik 9 pist kış sporları için şu an elverişli konumda. Özellikle İngiliz, İrlanda, Yunanistan ve Balkan ülkelerinden de tatilcilerin yoğunlukta olduğu Pamporovo, Avrupa'da kış sporlarının yapılabildiği en güvenli kayak merkezlerinden biri olarak belirtiliyor. Nitekim kayak pistlerinde tatilcilerin olası bir kaybolma durumuna karşı yüz tanıma kameraları kullanılıyor.

Ülkenin kış sporlarının yapıldığı bu bölge, özellikle çocuklu aileler tercih ediyor. Yanı sıra okulların gruplar halinde geldiği Pamporovo Kayak Merkezi’nde çok sayıda kayak okulu var.

Bölgeyi Uludağ ile kıyasladığımızda Oteller Bölgesi ile pistlerin bulunduğu bölge arasındaki 5 kilometre mesafe dikkatimizi çekiyor. Kayak merkezine ulaşım, toplu taşıma araçlarıyla da yapılabiliyor. Sadece kayak okulları ve yiyip içebileceğiniz restoran ve kafeler mevcut. Fiyatlar ise Uludağ ile karşılaştırıldığında neredeyse yarı yarıya fark var. Tabii ki bu durum, tercihe göre de değişebiliyor.

Pamporovo Belediye Başkanı, yardımcıları ve bölgedeki turizm şirketleri yetkilileriyle birlikte yapılan toplantıda dikkatimi çeken şu üç konu oldu:

-Pamporovo Kayak Merkezi bölgesinde doğayı katletmemek adına kapasite artırımına gidilmemesi için alınmış kararın arkasında durmaları.

-Yapılan plan ve program doğrultusunda kısa vadede bölgeyi dünyanın en iyi kış ve doğa sporlarının yapılabileceği konuma getirmek, tatilcilerin mutlu olarak buradan ayrılmalarını sağlamak arzusunda olmaları.

-Bir diğeri de kar yağmadığında havanın eksi 3 derece olması halinde 48 saatte pistleri yüzde 80 oranında kayak yapılabilecek hale dönüştürecek suni kar üretme sistemine sahip altyapılarının bulunması.

Bölgede SPA ve kaplıca turizmi de son yıllarda öne çıkmış durumda. Ayrıca burada dünyanın en kapsamlı kayak ve snowboard üretimi yapan fabrika da bulunmakta.

Bursa turizm heyetiyle birlikte ikinci ziyaretimizi başkent Sofya'ya yapıyoruz.
Burada Turizm Bakan Yardımcısı Georgi Alipiev tarafından Dışişleri Bakanlığı’nda karşılanıyoruz. TÜRSAB Güney Marmara BTK Başkanı Murat Saraçoğlu, Bursa Büyükşehir Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Abdülkerim Baştürk ve TÜRSAB Sekreteri Gülşen Erice'yi kabul eden Bakan Yardımcısı ile iki ülke arasındaki turizm bağlarının geliştirilmeye yönelik çalışma planlaması yapılması kararı ile bakanlıktan ayrılıyoruz.

Aynı gün Filibe'ye geçip 28 Şubat'ta başlanacak Sabiha Gökçen-Filibe uçuşları için Havaalanı Yönetim Kurulu Başkanı Doychin Angelov'dan bilgi alıyoruz. Abdülkerim Baştürk; Bursa'da 450 bin Bulgaristan'dan göç etmiş soydaş yaşadığını, 74 bininin çifte vatandaşlık hakkına sahip olduğu gibi Bursa'dan her gün 11 farklı otobüs firması aracılığıyla 450 vatandaşın Bulgaristan'a seyahat etmekte olduğunu hatırlattı.

Filibe Havaalanı yetkileri, Bursa-Filibe uçuşlarının başlanması çok önemsediklerini bu konuda iki farklı hava yolu şirketleriyle görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

Bursa turizm heyeti olarak komşu ülkedeki son durağımız kış sporlarının yapıldığı diğer bir turizm merkezi olan Bansko’ya geçiyoruz. Filibe'den karayolu ile Rodop dağlarının o muhteşem doğal güzelliklerini hayranlıkla izleyerek 2.5 saatte Bansko'ya ulaşıyoruz. İrili ufaklı 600 otel işletmesinin bulunduğu tatil beldesinden kayak merkezine kapalı sistem teleferikle 25-30 dakikalık yolculuk sonrası ulaşabiliyorsunuz. Bin 900 rakımlı kayak pistlerinde Pamporovo'da olduğu gibi sadece günübirlik ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoranlar mevcut. Konaklama için Bansko’nun merkezine inmeniz gerekiyor. Bansko'da da kar yağmaması durumunda pistleri kayak yapılacak hale dönüştürebilecek 180 suni kar makinesi sistemi mevcut. Buranın diğer bir özelliği ise çok sayıdaki eğlence merkezlerinde günün ilk saatlerine kadar hizmet alabileceğiniz mekânlar çoğunlukta.  

 

Siyası İstikrar Arayan Ülke… 

Bulgaristan'da ocak ayı itibarıyla asgari ücret, yüzde 16 zam yapılmasıyla aylık 339 Euro olmuş. Bulgaristan para birimi Leva karşılığı ise 780… 2022 yılı resmi enflasyon yüzde 18.1 oranında. Hissedilen enflasyon ise çok daha fazlaymış. Nüfusu en hızlı yaşlanan bir ülke burası. Bunun nedeni ise 2007 yılında AB'ye girip serbest dolaşım hakkı elde eden Bulgaristan'ın genç nüfusunun yüzde 80’inin çalışmak üzere Avrupa ülkelerine gitmesi. Ülkede 2 yıldır hükümet kurulamıyor! 4 seçimde iş başına gelen koalisyon hükümetleri aralarında anlaşamayınca tekrar tekrar seçim kararı alınmasıyla iki yılda dört kez seçime gidilen Bulgaristan, mart ayında 5'inci kez yapılacak seçime hazırlanıyor.    

 

Yazarın Diğer Yazıları