USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Ağustos 2022 Perşembe 12:49

Köy Merkezleri Ekonomiye Can Veriyor

Köy Merkezleri Ekonomiye Can Veriyor

 

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Köy Yaşam Merkezleri kapsamında Bursa’da Doğancı’da oluşturulan Köy Yaşam Merkezini ziyaret eden İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, merkezde gerçekleştirilen faaliyetlere katılan kursiyerlerle bir araya geldi. Ziyarete İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız ve İl Millî Eğitim Şube Müdürü Nurgül Donmaz da katıldı.

 

SATIŞ HAREKETLİLİĞİ SEVİNDİRİYOR

Köy Yaşam Merkezlerinin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirildiğini belirten İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, “Halk eğitimi merkezlerimizin faaliyetlerinde kullanılmak ya da öğrencilerimizin buralara gelip bir şeyler öğrenmesini sağlamak üzere Türkiye’de 2-3 binin üzerindeki köy okulumuzun alanları yaşam merkezi olarak tekrar hayata kavuşuyor. Sayın Bakanımız, bu alanların özellikle yaşamasını, geleneksel kültürümüzün devamlılığı ve çocuklarımızın yetişmesi açısından önemli gördü ve Türkiye’de böyle bir hareket başladı. Burası da bu anlamda çok güzel bir merkez haline gelmiş. Burada eğitimlerin yanı sıra çok güzel bir üretim ve satış hareketliliği de var. Daha da önemlisi; kadın istihdamının Türkiye’de güçlenmesini çok güzel bir şekilde temsil ediyorsunuz. Türkiye’de özellikle köylerin varlığını, burada yetişen insanların ve kültürünün ne kadar önemli olduğunu Türkiye’ye gösteriyorsunuz. Burası adeta yaşayan bir şehre dönüşmüş. Çok büyük mutluluk duydum. Buraya gönül veren herkese başarılar diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

İNGİLİZCE DE ÖĞRENİYORLAR

Konuşmalarından ardından yabancı dil kursunu başarıyla tamamlayan kadın kursiyerler sertifikalarını İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür’ün elinden aldı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Köy Yaşam Merkezleri kapsamında Doğancı köyünde oluşturulan Köy Yaşam Merkezinde Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi tarafından vatandaşlara yönelik çeşitli kurs ve aktiviteler yapılıyor. Vatandaşlar; Doğancı Köy Yaşam Merkezi’nde açılan yöresel gıdalar üretimi, diksiyon, İngilizce ve gıda hijyeni gibi kurslara katılarak hem üretime, hem de kendi kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyor. Ayrıca Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi yetkililerinin köyde yaptığı çalışmalar neticesinde açık lise ve ortaokula kaydı yapılan 14 kadın da öğrenimlerine devam ediyor.