USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
27 Nisan 2021 Salı 09:45

KRİPTOZEDE OLMAMAK İÇİN...

KRİPTOZEDE OLMAMAK İÇİN...

Yerküre baş döndürücü şekilde dijitalleşme girdabına doğru sürüklenirken haliyle yatırım alanları da çeşitleniyor. Bu çeşitlenme, doğal olarak bakir alanlarda trajik mağduriyetleri peşi sıra sürüklüyor. Tıpkı son dönemin popüler mağduriyet başlığının mimarı olan kritptozedeler gibi…

 

Kriptozedelerin ortaya çıkmasındaki en temel sebep, şüphesiz ki bilinçsiz yatırım girişimleri. Zira bilinçli kullanıcılar, hangi mecradan alım-satım yapacaklarını, hangi durumlarda kripto para borsasının güvenilmez olduğunu biliyor ve ona göre hareket ediyor. Peki, kriptozede olmamak için ne yapmalı?

 

Başlangıçta kötü niyetli borsalardan ve kişilerden korunmak için finansal okuryazarlık kesinlikle artmalı. Türkiye'deki Thodex ve Vebitcoin skandallarında mağduriyetleri basına yansıyan kriptozedelerden hareketle, finansal okuryazarlık konusunda yolun başında bile olmadığımızı görmüş olduk.

 

Finansal okuryazarlığı, dünyada paranın nasıl kullanıldığını anlayabilme yeteneği ya da kişinin finansı anlayabilme becerisi olarak özetlemek mümkün.  Bir platformun güvenli olup olmadığını nasıl anlayacağımız konusuna gelecek olursak… Ünlü kadınların ya da lüks otomobillerin reklamlarda kullanılmasının ciddi bir aldatma yolu olduğunu geçmişteki benzer yüksek yatırım vaat eden dolandırıcıların reklamasyon çalışmalarında görmüştük. Tarih, bir anlamda tekerrür etti! Unutulmamalı ki platformun güvenilirliği reklam yüzleriyle mukayese edilemez, önemli olan platformun sağladığı güvenlik ve hizmetleri olmalı.

 

Kriptozede olmamak için bilmemiz gereken belki de en önemli argüman ise, alım-satım platformlarının para saklama yeri olmadığı. Borsada bıraktığınız para, sizin olmuyor. Çünkü özel şifreleme yöntemiyle cüzdanda saklanıyor ve o özel şifre kimin elindeyse para, onun sayılıyor. Borsalardaki cüzdanlarınızda tuttuğunuz paralar size kiralanmış cüzdanlarda olduğu için para, borsada emanet olarak duruyor. Yani borsa kötü niyetli olmasa bile hacklendiği an artık paranız olmuyor. Bu yüzden bu konuda alınabilecek önlem, kripto paranızı kendi satın aldığınız ve şifresi size ait olan dijital kripto para cüzdanında yani soğuk cüzdanda saklamak.

 

Kişilerin alacağı önlemler kadar bu işi kontrol altına almak isteyen yetkililere de düşen sorumluluklar var tabii. İşin siyah ve beyaz yönleri iyi ayırt edilmeli. Finansal teknolojiler önemli fırsatlar barındırırken, çok da bilinçli olmayan ama hızlıca para katlamak isteyenlerin dolandırılmaması için gereken önlem alınmalı. Mağdur sayısının artmaması için Japonya başta olmak üzere bu işi yasal yollarla yürütmeyi başarabilen diğer ülkeler örneğinde olduğu gibi borsalarda sertifika uygulamasına geçilmesi gerekiyor. Türkiye’deki düzenleyici kurumların bu piyasaları inceleyip lisanslama, alım satımlarda zorunlu karşılık gibi uygulamaların bir an önce hayata geçirmesi şart.

 

Kripto parada yasal düzenleme gelsin derken topyekûn yasaklansın anlamı çıkarılmasın. Tüm dünyadaki bu yeni ekonomik dönüşümü yok saymak, akıl karı olmaz ki teknolojinin gelmiş olduğu nokta itibariyle bu, çok da mümkün gözükmüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..........

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları