USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
22 Ekim 2020 Perşembe 14:47

Kültürpark esnafı eski günlerini arıyor

Kültürpark esnafı eski günlerini arıyor

1955 yılından bu yana Bursa’nın önemli simgelerinden biri olan Reşat Oyal Kültürparkı eski günlerini arıyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi krizi, Bursalıların ve Bursa’ya gelen turistlerin uğrak yeri olan Kültürpak’ı da vurdu.
 
Reşat Oyal Kültürparkı esnafı, işlerinin durağanlığından yakınarak eski günlere dönmenin özlemini yaşıyor. Pandemi öncesinde özellikle Arap turistlerin sıkça uğradığı Kültürpark, pandemi sürecinde hafta sonu günlerinde dahi boş kalıyor. Bu durumda en fazla bölge esnafını etkiliyor.
 
Kültürpark’ta kafe işletmecisi olan Emrah Kasap, pandemi öncesinde Bursa Halkı’nın yanı sıra en fazla Suudi ve Kuveytli turistleri ağırladıklarını belirterek, pandeminin etkisi ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin çok azaldığını söyledi. Geçtiğimiz yaz döneminde pandemi öncesindeki turist sayısının çok çok altında ziyaretçi geldiğini vurgulayan Kasap, sezonun da bitimiyle artık işlerin tamamen duracağından yakındı.
 
 
Kültürpark’ta iş yeri kiralarının çok yüksek olduğundan yakınan Kasap, “Yaz sezonunda yoğun iş dönemi yaşıyoruz ancak kış aylarında işlerimiz neredeyse tamamen duruyor. Bu dönemlerde kiralarda gösterilecek kolaylıklar bizi rahatlatacaktır” dedi.
 
Kültürpark’ın içerisinde bulunan havalı silah poligonunda görevli olan Furkan Bircan, ”Yaklaşık olarak yüzde 60 yüzde 70 oranında azalma görüldü müşteri sayısında. Geçen yıl daha fazla turist geldi, biraz Türkiye’nin de nüfusuna bağlı olarak daha fazla hasta olacağını düşünerek gelmeye çekiniyorlar. Buraya gelenlerinde zaten çoğu Bursa’da ikamet eden turistler onun için yurt dışından gelen turistlerin sayısını Bursa ekonomisi için yeterli bulmuyorum. ” dedi. Kültürpark’ın açık hava olduğunu ve virüs bulaşma riskinin daha az olduğunu vurgulayan Bircan” AVM veya işyerlerinde kapalı bir alanda hava sirkülasyonu aynı yerde döndüğü için orada korona virüse yakalanma oranı daha fazla” şeklinde konuştu.
 
 
Bir kafenin idari müdürlüğünü yapan Bahadır Kırtepe ise, “Kültürpark’ın pandemi sürecinde yoğunluğu eskiye oranla çok az. Hafta sonları yoğunluk biraz olsun eski günlerdeki tat yok. Bu hastalık sürecinde aslında geniş ve açık alan olması nedeniyle en sağlık gezilebilecek alanlardan birinde hizmet veriyoruz. Bursa halkı bence bu imkanı değerlendirmeli” dedi.
 
Kültürpark’a pandemi sürecinde daha sık gelmeye başladığını söyleyen vatandaş Muhammmed Atasoy, ”Virüs çıktığından beri temiz hava olduğu için geliyorum, eskiden turistler araplar çok fazla geliyordu şu an kimseler yok, az insan var. Ama bu parkın yoğunluğunun az olmasının esnafları kötü etkilediğini maddi zararın yüksek olduğunu düşünüyorum. ” dedi.