USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
09 Temmuz 2021 Cuma 16:19

KURBANLARINIZI BORÇLANARAK KESMEYİN!

KURBANLARINIZI BORÇLANARAK KESMEYİN!

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, vatandaşları bayram alışverişlerinde dikkatli olmaları konusunda uyardı. Yılmaz, “Pandemide bayram indirimlerine kapılıp borçlanarak ihtiyaç fazlası ürünler almayın” dedi.

 

Kurban Bayramı öncesi alınacak ürünlerin listelenmesi gerektiğini belirten Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, “Alışverişlerinizde bir öncelik sıralaması yaparak, hane bütçenizi delmeyecek şekilde ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız. Aksi takdirde, bayram neşeniz borç kâbusuna dönüşebilir” ifadelerini kullandı.

 

TUR PAKETLERİNE DİKKAT!

Tüketicilerin ‘ucuzluk’ adı altında merdiven altı ürünlerden uzak durmaları gerektiğini söyleyen Sıtkı Yılmaz, “Albenili ve parlak renkli giysiler, çocukların sağlığı açısından zararlı olabilir. Alışverişler, kurumsal ve bilindik yerlerden yapılmalıdır. Seyahate çıkan tüketicilerimizin de acenteleri seçerken güvenilir olup olmadığına dikkat etmeleri büyük önem teşkil ediyor. Tur paketlerinden faydalanacağınız seyahat acenteleri, Turizm Bakanlığı’ndan incelemeye tabii tutulmuş olmalıdır. Tüketicilerimizin hüsrana uğramaması ve paralarının karşılığını tam olarak alabilmeleri için, gereken özeni göstererek rezervasyon yaptıkları otellerde doğru seçim yapılmaları çok önemli” şeklinde konuştu.

 

KREDİ KARTI YERİNE BANKA KARTI…

Tüketicilerin bayram alışverişlerinde kredi kartı yerine banka kartı kullanmalarının daha avantajlı olacağını da kaydeden Yılmaz, “Kredi kartı kullanacaksanız, bankaların faiz oranlarını araştırdıktan sonra kendinize en uygun olanı seçmelisiniz. Kurbanlarınızı seçerken mutlaka kulaklarında küpe olup olmadığını ve seyahat kontrollerinden geçip geçmediği hususlarını ayrıca kontrol etmelisiniz. Bunun yanında tüketicilerimizin borçlanarak kurban kesmemelerini de öneriyoruz. Borçlu tüketicilere, kurmak kesmek zorunlu değildir. Hiçbir şey, vatandaşların sağlığından daha mühim değildir. Alışveriş için borçlanarak geleceğinizi karartmayın” dedi.

 

Özel Haber: Sevdanur Kaya