USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
12 Temmuz 2021 Pazartesi 12:10

KURBANLIK FİYATLARI YÜZDE 10 ARTTI

KURBANLIK FİYATLARI YÜZDE 10 ARTTI

Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız bu yılki kurban fiyatlarını değerlendirdi. Yıldız, yem fiyatlarının hayvancılık yapan besicileri kötü etkilediğini söyledi.

 

 

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşın aklındaki soru, bu yıl kurban fiyatlarının nasıl şekilleneceği yönünde. Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, bu yıl kurban fiyatlarında yüzde 10 civarında bir artış olduğunu açıkladı. Yıldız, önümüzdeki yıl beside yüzde 50 düşüş olacağını ve vatandaşın bu durumdan olumsuz etkileneceğini dile getirdi.

 

 

‘BU YIL KURBAN FAZLASI VAR’

 

 

Muhsin Yıldız, “Bu yıl geçen yıla göre tüm gıdalarda yüzde 50-60 civarında fiyat artışı yaşanıyor. Buna rağmen kurban fiyatlarında artış bu yıl yüzde 10 seviyelerinde. Bu yıl talebi karşılayacak kadar kurbanlık bulunuyor o yüzden sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Hatta kurban fazlası var demek bile mümkün çünkü hayvan yetiştiricileri yem pahalılığından dolayı ellerindeki hayvanları satmak istiyorlar. Küçükbaş hayvanlar bin 500 ile 3 bin lira arasında değişiyor, büyükbaşta ise 12 binden 25 bine kadar kurban bulmak mümkün” dedi.

 

 

‘YEM FİYATLARI YÜZDE 70 ARTTI’

 

 

Geçen yıla göre yüzde 70 zamlanan yem fiyatlarının önümüzdeki dönemde vatandaşa da olumsuz yansımaları olacağını söyleyen Yıldız, “Yem fiyatlarının artması, besiciyi çok kötü etkiledi. 80 liraya alınan yem bu yıl 140 liraya yükseldi. Yemde yüzde 70 artış olurken satılacak kurbanda yüzde 10 zam yapması, haliyle besiciyi olumsuz etkiledi. Önümüzdeki sene besi yüzde 50 düşecek ve yerli üretim etin değerini daha iyi anlayacağız” diye konuştu.