USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
25 Mayıs 2021 Salı 09:29

KÜRESEL ENFLASYON NE ZAMAN GELECEK?

KÜRESEL ENFLASYON NE ZAMAN GELECEK?

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD), ‘Ekonomik Gündem’ konulu webinarın gerçekleştirdi.

Toplantıda torba yasa dahilindeki af ve yapılandırmalar, kripto varlıklar ve bunların vergilendirilmesiyle ilgili kritik bilgiler paylaşıldı.

TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel’in moderatörlüğünü yaptığı toplantıda Ekonomist Erkin Şahinöz ve Gazeteci-Yeminli Mali Müşavir Nedim Türkmen ile İş İnsanı Mutlu Alkan, ekonomiye ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban da, güncel gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Ekonomist Erkin Şahinöz önemli konular ile ilgili uyarılarda bulundu.

Sanayideki en büyük problemlerin faiz, kur oynaklığı ve tedarik kısmında yaşanan sıkıntılar olduğunun altını çizen Şahinöz, küresel enflasyonun geldiği uyarısında bulunurken, “Tarihin en sert küresel enflasyonlarından biri ile karşılaşacağız, ama henüz değil, birkaç yıl sonra” dedi.

Genel ekonomik değerlendirmelere de değinen Erkin Şahinöz, “Petrol fiyatları jeopolitik risk teşkil etmezse mevcut şartlar altında önümüzdeki 2-3 ay, altında yükseliş beklenmiyor. Büyüme hızımızda yavaşlama var. Daha çok sanayide büyüme kaydediyoruz ve bu, ağırlıklı olarak ihracattan geliyor. Altına yapılacak yatırım, ciddi anlamda kripto paralara kaymış durumda. Aralarında ters korelasyon var, şu an kripto paraların tadı kaçtı. Kriptoların belli kış sezonları vardır, bir düşüş başlar. Kripto, böyle negatif bir ortamdayken eski etki yine yaratılamaz. Bir kırılganlık var. Bunu üzerinden atabilmesi için daha güçlü haberlere ihtiyaç var. O ciddi haberler gelene kadar çalkalanma devam edecek. Uzun vadeli yatırımlar için bu seviyeler, uygun giriş seviyeleridir. Birikimimizin yüzde 5’inden fazlasını koymamalıyız” açıklamalarında bulundu.

TÜGİAD Genel Başkan Nilüfer Çevikel ise “Alanında uzman isimleri sık sık pandemi nedeniyle dijital ortamlarda üyelerimizle buluşturarak bilgi kirliliğinin önüne geçmeye çalışıyoruz. Yatırım araçları da üretim ve tüketim şekilleri gibi çok ciddi bir değişim içerisinde. Avantaj ve dezavantajları ile tüm dünyanın kripto paraları konuştuğu bir süreçten geçiyoruz. Dolayısıyla iş dünyamızın bu alandaki bilgi ihtiyacını gidermeyi önemli bir sorumluluk olarak görüyoruz. Üyelerimizi bu noktada geleceğe doğru enstrümanlarla taşımak için yeni içerikler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

AK Parti Erzurum Milletvekili-Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Zehra Taşkesenlioğlu Ban da 2030’ların 2040’ların Türkiye’sini inşa edebilmek için durmadan çalıştıklarını kaydederek “Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

Gazeteci-Yeminli Mali Müşavir Nedim Türkmen de Merkez Bankası’nın kripto varlıkların ödemelerle kullanılamayacağı yönündeki düzenlemesini doğru bulmadığını belirtti.

Türkmen; “10 bin dolara kripto para alıp 13 bin dolara sattığınızda aradaki 3 bin dolarlık değer artışı üzerinden beyanname vereceksiniz demek oluyor. Ama yurt dışı üzerinden alım satım işlemlerinde Maliye, bunu nasıl bulur? Bu, ayrı bir konu. Gayri maddi varlık denildiği için elde ettiğiniz kârın üzerinden vergi ödeyeceğimiz anlamını taşıyor. Bununla ilgili yasaların çıkması gerek. Şimdiye kadar elde ettiğimiz gelirlerle ilgili bir vergilendirme olasılığı yok” değerlendirmesini yaptı.

Kripto paralar dünyanın bir gerçeği ve görmezden gelmek bizi bir adım ileri taşımayacak.

Dolayısıyla görmezden gelmek yerine birlikte yaşamayı öğrenmek gerekiyor.

Yazarın Diğer Yazıları