USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
20 Ocak 2021 Çarşamba 10:16

KÜRESEL PİYASALAR ÇOK HAREKETLİ

KÜRESEL PİYASALAR ÇOK HAREKETLİ

ABD hisse senedi vadelileri, bilanço açıklamalarından gelen destek ve yeni Hazine Bakanı Janet Yellen'ın göreve başlama konuşması sonrasında daha fazla teşvik verileceği umuduyla Çarşamba günkü işlemlerde yükseldi. Asya hisseleri karışık bir seyir izledi. Dolar kayıplarını genişletti.

NETFLIX YÜKSELİŞTE
Hong Kong'da işlem gören Çin şirketleri kazançların önemli kısmını kaydederken, Hang Seng Endeksi 30 bin seviyesine yaklaştı. Japonya hisseleri düştü. Nasdaq 100 Endeks vadelileri iyi performans gösterdi. Beklenenden daha fazla abone açıklayan Netflix Inc. seans sonrası işlemlerde yükseldi.

 

YELLEN NE DEDİ?

ABD Hazine tahvilleri fazla değişmedi. 10 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 1.09 civarında işlem görüyor. Ham petrol ve altın fiyatları yükseldi. Yatırımcılar, ABD'de yeni yönetimin ekonomik büyümeyi desteklemek için yasal gücünü kullanacağı beklentisiyle reflasyon işlemlerine dönüş sinyalleri veriyor. Bununla birlikte Janet Yellen, yeni Hazine Bakanı olarak göreve başlama konuşmasında seçilmiş Başkan Joe Biden'ın 1.9 trilyon dolarlık Kovid-19 paketine karşı şimdiden Cumhuriyetçilerden kaynaklı direnç ile karşı karşıya kaldı.

İşsizlere ve küçük işletmelere yapılacak yardımın "karşılığını vereceğini" söyleyen Yellen, koronavirüsten etkilenen ekonomiyi kurtarmak için kanun yapıcılara büyük adımlar atma çağrısında bulundu. Aynı zamanda ABD'nin Çin'in istismarcı ticari ve ekonomik uygulamaları ile mücadele etmeye hazırlıklı olduğunu ve Biden yönetiminin zayıf dolar hedeflemeyeceğini söyledi.

Jefferies International stratejisti Mohit Kumar, "Yellen pozitif bir unsur. Fed ile ABD Hazine Bakanlığı arasında daha iyi bir iş birliği, parasal ve mali politikaların birlikte ve destekleyici şekilde çalıştığını görmeliyiz. Bu risk algısı için iyi bir durum." dedi.

 

.................

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin