USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
10 Kasım 2022 Perşembe 10:20

Kuveyt'te Bursa Rüzgarı Esti

Kuveyt'te Bursa Rüzgarı Esti

Türk iş insanları, sağlık sektörü temsilcileri, turizmciler, yerel yöneticiler ve sanatçılar “Bursa Tanıtım ve Yatırım Günleri” adı altında gerçekleştirilen etkinlik için Kuveyt’te bir araya geldi. Bursa - Kuveyt Kardeşlik Derneği öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte, Bursa’nın başta turizm olmak üzere birçok alandaki işbirliği ve yatırım imkanları Kuveytli iş insanları, yatırımcılar ve ülke yöneticileri ile masaya yatırıldı.

'BURSA'DA CİDDİ POTANSİYEL VAR'
Sağlık, ekonomi ve ticaret zirvesi başlığı ile gerçekleştirilen ve Bursa’nın tanıtımının ön plana çıktığı etkinlikte, Türkiye Cumhuriyeti Kuveyt Büyükelçisi Tuba Nur Sönmez, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Ülke Danışmanı Rahim Albayrak, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekilleri Ahmet Yıldız ile Murat Demir, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Kamil Özer de katılım sağladı. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Yıldız, "Bursamızın zengin bir tarihi kültür mirası ile doğası var. Burada yaşayan tüm medeniyetler bu şehrin değerlerine yeni değerler katarak, Bursa’yı dünyanın cazibe merkezi ve adeta medeniyetlerin buluşma noktası haline getirmiştir” diye konuştu. Yıldız, buluşmayı organize eden Atıi Şirketler Grubu CEO’su Ahmet Atış ve Bursa - Kuveyt Kardeşlik Derneği Başkanı Hüsamettin Atış’a teşekkür etti. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da "Bursa’da ana kucağı şefkati vardır. Nerede zor da kalan bir topluluk varsa Balkanlar’dan Kafkaslara Orta Doğu’ya kadar Bursa’da nefes alır. Biz de Osmangazi Belediyesi olarak şehrin tarihi dokusunu korurken, bu şehrin huzurunun devamını tesis etmek için çalışıyoruz. Herkesi bu huzurlu şehre davet ediyorum” dedi. BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş da bu organizasyonun Bursa iş dünyasının, Orta Doğu’nun önemli yatırımcıları arasında yer alan Kuveyt ile ilişkilerini güçlendirmek adına önemli bir destek sağlayacağını söyledi. İsmail Kuş, konuşmasını şöyle devam etti; “Bursa iş dünyası olarak kentin her alandaki tanıtım faaliyetlerine destek veriyoruz. Bursa’da ciddi bir yatırım ve ticaret potansiyeli var. Doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri de bu potansiyelini destekliyor. O yüzden dünyanın her yerinde Bursa’daki bu zenginliği doğru anlatmak önemli. Bu programa katkı veren herkese teşekkür ediyoruz.”

'4 BİN MİSAFİR AĞIRLIYORUZ'
Atış Şirketler Grubu CEO’su Ahmet Atış ise "Bursalı iş adamları ve işletmelerle, Kuveytli dostlarımızı bir araya getirmenin mutluluğu içindeyiz. 2 gün boyunca kültür, sanat, sağlık, turizm ve ekonomi ağırlıklı toplam 8 oturumla toplamda 4 bin misafir ağırlıyoruz. Türkiye’den de 100 kişilik bir protokol katılımımız var. Biz Atış Şirketler Grubu olarak 6 yıldır Kuveyt ile işbirliğimizi sürdürüyoruz. 2 yıldır da kamu ve özel sektör katılımlarıyla bu çalışmalarımız daha verimli hale geldi. 4 ay boyunca 8 ülkede bu etkinliğimiz devam edecek. Ticari anlamda şehrimize, turizm anlamında da ülkemize katkı vereceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu. Bursa Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Kamil Özer de Türk Dünyası Kültür Başkentliği ve UNESCO adaylığının yanı sıra son dönemdeki birçok alanda yaptığı çalışmalarla Bursa’nın bir turizm atağında olduğunu söyledi. 28 bin yatak kapasitesi, 327 oteliyle Bursa’nın bütün paydaşlarını ve misafirlerini ağırlamaya her daim hazır olduğunu vurgulayan Özer, “Yaklaşık 1 milyon ziyaretçinin geldiği 2 milyonun üzerinde gecelemenin olduğu Bursamızın en önemli turizm pazarlarından biri Kuveyt. Dolayısıyla biz de misafirlerimize daha iyi hizmet verebilmek için gerekli tüm tanıtım ve hizmet faaliyetlerini aralıksız sürdürüyoruz” dedi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Ülke Danışmanı Rahim Albayrak, bu tanıtım programlarına Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak da destek verdiklerini söyledi. Orta Doğu’daki en aktif en önemli yatırımcı gruplarından birinin Kuveyt’te olduğunun altını çizen Albayrak, “Bizim buradaki hedefimiz Kuveytli yatırımcıların Türkiye’de yatırımlarını doğru yönlendirmek. Türkiye’deki yatırımların büyümesine katkı sağlamak. İki ülke arasında yatırımlar ve işbirlikleri arttıkça, ilişkiler de o kadar güçleniyor. Bu programlar sayesinde yatırımcıların Türkiye hakkındaki bilgileri artıyor. Bu da devamında yeni ve doğru yatırımları getiriyor” diye konuştu. Kuveyt'li yatırımcı Muhammed Al Saleem ise tanıtım organizasyonlarının iki ülke içinde son derece önemli olduğuna vurgu yapıp. Türk şirketlerinin Kuveyt'li yatırımcılarla daha sık bir araya gelmeleri gerektiğini söyledi. Kuveyt’te 2 gün boyunca süren Bursa Tanıtım ve Yatırım Günleri çerçevesinde sağlık turizmi, kültür, sanat ve turizm, Türkiye yatırım fırsatları, mobilya, ev dekorasyonu, yeni Türkiye ekonomi modeli, ulaşım ve yeni keşifler ile Kuveyt-Bursa ihracatı ve bankacılık başlıkları altında 8 oturum gerçekleştirildi. Oturumlarda Türkiye ve Kuveyt’te konusunda uzman isimler iki ülke arasında yapılabilecek iş birlikleri üzerine konuşmalar yaparken, etkinliğin bir bölümünde ise Türkiye’den gelen firmalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla Kuveytli iş adamları arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.