USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
31 Mart 2022 Perşembe 09:42

Limak: Uluğ Enerji, Actis’e Satıldı

Limak: Uluğ Enerji, Actis’e Satıldı

İlk olarak Eylül 2021'de imzalanan Hisse Alım Sözleşmesi uyarınca Türkiye Rekabet Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu onayı ve diğer gerekli izinlerin tamamlanmasının ardından, Uluğ'daki hisselerin tamamı Limak Yatırım'dan Actis'e devredildi.

 

40 MİLYONDAN FAZLA KİŞİYE HİZMET VERİYOR

Devre konu şirketin Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerini içeren Türkiye'nin Güney Marmara Bölgesi'ne elektrik dağıtım ve perakende hizmetleri verdiği belirtildi. Limak’ın açıklamasında Actis’in sürdürülebilir altyapı alanında önde gelen bir küresel uzun vadeli yatırımcı olduğu ve kuruluşundan bu yana 24 milyar Dolar tutarında yatırımcılarından fon sağladığı kaydedildi. Actis enerji işinin, bugüne kadar 24 GW'ın üzerinde kurulu kapasite yatırımına imza attığı ve alt şirketleri aracılığı ile 40 milyonun üzerinde kişiye hizmet verdiği de belirtildi.

 

ÖZDEMİR: FONLARI ÜLKEMİZ İÇİN KULLANACAĞIZ

Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Actis'e yapılan satışın tamamlanmasıyla ilgili “Actis gibi küresel şirketlerin Türkiye'nin büyük potansiyelini bir yatırım pazarı olarak görmelerinden ve hızla büyüyen ekonomimizde iddialı yatırımlar yapmaya devam etmelerinden memnuniyet duyuyoruz. Limak olarak satıştan elde edilen fonları Türkiye ekonomisine, özellikle Türkiye'de faaliyet gösterdiğimiz sektörlere yeniden yatırım yapmak için kullanacağız. Ayrıca Uluğ satışının tamamlanmasının Türkiye'de fırsat arayan diğer uluslararası yatırımcılar için de olumlu bir sinyal olacağına inanıyorum” açıklamasını yaptı. Actis Ortağı David Grylls de “Bölgeyi uzun vadede mümkün olan en geniş ölçüde geliştirmek amacıyla yönetimi desteklemeyi ve özellikle müşteri hizmetleri ve yatırıma odaklanmayı dört gözle bekliyoruz. Bu satın alma, Actis'in Türkiye'deki ilk uzun ömürlü altyapı yatırımı olacak ve gelecekte benzer yatırımları yapmayı dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.