USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
31 Ağustos 2022 Çarşamba 09:05

Marmara Havzası, Piyasaların Ateşini Söndürür Mü?

Marmara Havzası, Piyasaların Ateşini Söndürür Mü?

Marmara Havzası Piyasaların Ateşini Söndürür Mü?

 

2 gün boyunca Bursa, 81 il ve ilçelerin ekonomik işleyişine yön veren oda ve borsaların başkanlarını ağırlayarak önemli bir rol üstlendi. Yoğun programda gözler, BTSO ev sahipliğinde yapılan Bursa İş Dünyası Buluşması adlı istişare toplantısındaydı.  Yaz dönemi ve resmi tatil olan 30 Ağustos Zafer Bayramımıza denk gelmesine ve kavurucu-nemli havaya rağmen Bursa iş dünyasının buluşmaya ilgisinin bir hayli yoğun olduğunu gözlemledim.

BTSO Mutfak Akademi’nin mükemmel servisi eşliğinde başlayan toplantıda TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iş dünyası temsilcilerinin tek tek sorularını yanıtlamaya çalışsa da günün diğer yarısındaki yoğun programı nedeniyle zaman, doğal olarak yetmedi. BTSO ev sahipliğinde sık sık bakanlarla gerçekleştirilen istişare toplantılarında da benzer durumlar yaşanıyor. Bu anlamda Bursa iş dünyasının yüksek katılımcılığı, dikkate değer nitelikte.

Pandemi ve sonrasındaki Rusya-Ukrayna eksenli krizden Türk iş dünyasının başarıyla çıktığını vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, başkanlığını yürüttüğü uluslararası ve uluslar üstü organizasyonlarda bu başarıya defalarca şahitlik ettiğini dile getirdi. Başarının sırrı olarak da iş dünyasındaki iletişim kanallarının hızlı şekilde işlemesini işaret etti. Bursa iş dünyasından önemle rica ettiği bir konu da var. O da ABD ile ticarete yoğunlaşma ve bu yolda cesur adımlar atma yönündeydi.

TOBB’un Chicago’da faaliyete başlattığı Ticaret Merkezi’nde gerçekten önemli işler yapılıyor. Kademeli üretim söz konusuysa parçaların ABD’de birleştirilerek ‘ABD’de üretildi’ damgasıyla piyasaya rahatlıkla sürülmesi sağlanıyor. Çok değerli bir hizmet. Sadece bu da değil. Yatırımcının ABD pazarında ihtiyaç duyduğu her şey, ama her şey sağlanıyor. Tercümanlık ve çeviriden resmi işlemlerin takibine kadar Türkiye’de üretilen bir ürünün ya da geliştirilen bir hizmetin, 2,5 trilyon dolar gibi inanılmaz bir ithalat yapan ABD pazarında rahatlıkla sürülmesi sağlanıyor. İhmal edilen ABD pazarına bu konuşmanın ardından ilginin artacağını düşünüyorum.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın vurguları ise sadece Bursa’nın geleceği değil Marmara ve Türkiye ekonomisi açısından çok önemli. Burkay’ın zaman zaman gündeme getirdiği ve literatürdeki ağırlığını artırdığı ‘Marmara Havzası’ meselesinin doğru ele alınması halinde büyük bir dönüşüm başlayabilir. Merkezinde Bursa olan bu havzadaki yeni yatırım alanları ve yeni nesil teşviklerle ülke ekonomisi gerçek manada sınıf atlayabilir.

Havza meselesine iş dünyasının ve ekonomi yönetiminin daha fazla eğilmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira coğrafik anlamıyla nehirlerin kaynaklandığı ve sonlandığı yer arasındaki nehre su sağlayan bütün alan olarak nitelendirilen havzalar, kaynaklarını ve habitatlarını içlerinde barındıran bölgelerdir. Yani kaynak da var, potansiyel de… Tıpkı Bursa’da olduğu gibi.

Yine havzanın en önemli özelliği, dağ ya da tepelerle çevrili olmasıdır. Böylece havzalar çevresinden çukurda kalarak içine yağışın dolup birikmesine imkân tanır. Havzanın yağışları içinde toplamasıyla biriken su, su damarlarını takip ederek denize ya da göllere akabilir. İşte bu niteliklerini bir de ekonomik olarak düşünün Marmara Havzası’nda! Bu havzanın özel teşvik ve yatırımlarla aynı şekilde korunaklı ve gerçek potansiyelini yansıtarak daha fazla katma değer üretilmesi içten bile değil.

Şartların her gün değiştiği ve ağırlaştığı küresel rekabette bu büyük hamlenin yapılması kaçınılmaz görünüyor. Önümüzdeki dönemde Marmara Havzası, ekonomi gündeminde daha fazla konuşulacaktır. Belki Marmara Havzası’nın zengin su kaynakları değil ama zengin insan kaynağı ve güçlü iş dünyası, piyasaların ateşini düşürebilir! 

Yazarın Diğer Yazıları