USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
06 Ocak 2022 Perşembe 14:50

Matbaa ve Kırtasiye sektörünün sorunları Ankara'ya taşındı

Matbaa ve Kırtasiye sektörünün sorunları Ankara'ya taşındı

Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası BMKO Başkanı İsmail Akar ve Başkan Yardımcısı Engin Turan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Milletvekillerine sektör sorunlarını aktardı.

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti Bursa, Antalya ve Çanakkale Milletvekilleri ile görüşmeler gerçekleştiren BMKO Başkanı İsmail Akar ve Başkan Yardımcısı Engin Turan, matbaacıların ve kırtasiyecilerin sorunları ile taleplerini Milletvekillerine iletilirken, siyasi parti temsilcilerine sorunları dosya olarak teslim ettiler.

 

 

Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası'nın Şubat ayında gerçekleşecek Olağan Genel Kurulu'na Milletvekillerini davet eden Başkan İsmail Akar ve Başkan Yardımcısı Engin Turan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sektör sorunlarını ve esnafın taleplerini de taşıdı.

 

 

Akar ve Turan, burada TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Katip Üyesi ve TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Üyesi AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, TBMM Dışişleri Komisyon Üyesi AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, AK Parti Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç ve Osman Mesten, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve İYİ Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi yetkilileriyle görüştü. Üyelerin talepleri ve sorunlarını yetkililere hem birinci ağızdan hem de rapor olarak aktardıklarını belirten Başkan  İsmail Akar, büyük bir ilgi ve destek ile karşılaştıklarını belirterek ziyaretten pozitif sonuçlarla ayıldıklarını ifade etti.

 

 

Ankara'nın gündemi Matbaa ve Kırtasiye sektörü oldu

 

Matbaacı ve Kırtasiyeci esnafının ayakta kalması için her türlü çabayı gösterdiklerini ifade eden Başkan İsmail Akar, milletvekillerine ilettikleri talepleri şöyle sıraladı: “Esnaf odası üyesi olmayan işletmelere ağır yaptırımların uygulanması ile kayıp kaçak sorunun çözülmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi için gerekli yasa çalışmasının ivedilikle yapılması. Matbaa ve kırtasiye sektörünün en önemli gider kalemini oluşturan elektrik gideri hususunda sektör olarak düşük fiyatla elektrik alımının acilen sağlanması. Anlaşmalı matbaaların çoğu küçük esnaf olmakla; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca talep edilen teminat mektup miktarının 2021 yılı fiyatına geri çekilerek, 2020 ve 2021 yılı ekonomik kayıplarımızın dikkate alınarak, 2022 yılında mağduriyet oluşmasının engellenmesi için 2021 yılı teminat mektuplarının geçerli sayılması hususunda gerekli görüşmelerin Bakanlık düzeyinde acilen yapılması. Okul kantinlerinde ve üç harfli marketler ile benzerlerinde kırtasiye ürünlerinin satışının engellenmesi hususunda somut yasa çıkarılması. Basit usul vergiye tabi mükelleflerin kullandıkları her türlü resmi evrakın anlaşmalı matbaalar tarafından basılması hususunda gerekli yasal çalışmanın yapılması. Matbaa ve kırtasiye esnafının aldığı teknolojik teçhizat ile her türlü makineden varsa ÖTV'nin kaldırılması ve beraberinde KDV'nin yüzde 8 oranına düşürülmesi. Matbaa ve kırtasiye esnafı tarafından satışa gerçekleştirilen kağıt ve benzeri ürünlerde alış ve satış KDV farkının ortadan kaldırılarak esnafımız lehine olan oranda sabitlenmesi. Yerli ve milli her türlü kırtasiye ürünlerinin alım ve satımında KDV’nin yüzde 8 oranına çekilmesi. Ticaret Bakanlığı tarafından finanse edilecek yurt dışı gezilerinde ve yine seyahatlerde Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası üyelerinin de yer almasının sağlanması.

Yine 2022 yılında gerçekleştirilecek ilk yurt dışı ticari geziye esnaf odası olarak üyelerimizle birlikte katılımımızın sağlanması. Matbaa ve kırtasiyeci esnafının sosyo ekonomik mağduriyetlerinin giderilmesi için oluşan yeni şartlara göre yasaların ve yürütmelerin lehimize düzenlenmesi. Bursa'da matbaa ve kırtasiye günleri adı altında ulusal ve uluslararası fuarlar açılması hususunda yerel yönetimler ile ilgili kurumlar arasında gereken çalışmaların ve mümkünse 2023 yılında Bursa'da uluslararası bir fuar gerçekleştirilmesi.

Ticaret Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından matbaa ve kırtasiye sektörünün geleceğine dair Bursa'da gerçekleşecek geniş kapsamlı bir çalıştay süreci yürütülmesi hususunda gereğinin yapılmasını, milletvekillerimizden talep ettik.”

 

Akar: Milletvekillerimiz ile birlikte sorunları aşacağız

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gerçekleştirdikleri ziyaretler sırasında gösterilen ilgi ve alakadan dolayı, milletvekillerine ve siyasi partilerin temsilcilerine teşekkür eden Başkan İsmail Akar, “Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası olarak 750 üyemizi temsil ederek Ankara’ya gittik. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde parti ayrımı yapmadan, bütün vekillerimize ulaştık ve kendilerine esnafımızın taleplerini ilettik. Her bir Milletvekilimiz ve parti temsilcisi bizleri dikkatlice dinledi ve hazırladığımız raporu incelemeye aldı. Bizler üyelerimiz için mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Her platformda, esnafımızın taleplerini, sorunlarını dile getireceğiz. İnanıyorum ki, Milletvekillerimiz ile birlikte sorunlarımızı aşacağız. Ziyaretimiz kapsamında bizlere büyük ilgi gösteren milletvekillerimize ve partilerin temsilcilerine teşekkür ediyoruz" dedi.