USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
20 Mart 2021 Cumartesi 03:40

MERKEZ BANKASI'NIN BAŞKANI DEĞİŞTİ!

MERKEZ BANKASI'NIN BAŞKANI DEĞİŞTİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasını taşıyan karar Resmi Gazete'de yayımlandı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Nağci Ağbal görevden alındı. Ağbal'ın yerine Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu getirildi. Daha önce Maliye Bakanı olarak da görev alan Naci Ağbal, 8 Kasım 2020'de Murat Uysal'ın yerine göreve getirilmişti. Ağbal göreve gelmesinin ardından Kasım ve Aralık aylarında 675 baz puan faiz arttırımı gerçekleştirmişti. Ocak ve şubat aylarında faiz arttırımına gitmeyen Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası, Perşembe günü 200 baz puanlık bir faiz arttırımı kararı daha almış ve politika faizini yüzde 17'den 19'a çıkarmıştı.


YENİ BAŞKAN ŞAHAP KAVCIOĞLU KİM?

Bayburt'ta 23 Mayıs 1967'de doğan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsünü denetim uzmanı olarak bitiren Kavcıoğlu, İngiltere Hastings College'ta işletmecilik üzerine eğitim gördü. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamlayan Kavcıoğlu, Esbank TAŞ ve Türkiye Halk Bankası AŞ'de çeşitli görevlerde yer aldı. 26. Dönem AK Parti Bayburt Milletvekili olan Kavcıoğlu, evli ve 3 çocuk babası.

 

.....................

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin