USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
10 Kasım 2020 Salı 16:14

Mesleğin cinsiyeti olmamalı

Mesleğin cinsiyeti olmamalı

Kadının iş hayatında olmasının ülke ekonomisine önemli katkılarının olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz.

Ne mutlu ki, bunun farkında olan kurum ve kuruluşların yanında, firmalar var.

Bu platformlardan birisi de Global Compact Türkiye.

Global Compact Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’na bağlı Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu’nun düzenlediği 3. Gücümüz Eşitliğimiz Zirvesi’nin ikinci konuğu Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir oldu.

İş dünyasına açık olarak düzenlenen söyleşinin moderatörlüğünü KalDer Başkanı Emin Direkçi yaparken, BUİKAD Başkanı Av. Oya Eroğlu,BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay,Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu ÜyesiveYeşim Tekstil Kurumsal İletişim Direktörü Dilek Cesur’un da söyleşide hazır bulundu.

Önemli açıklamalarda bulunan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, şirketlerin artık ne kadar kar ettikleri ile değil, çevreye ve topluma ne kadar faydalı oldukları ve ne denli sürdürülebilir işler yaptıklarıyla değerlendirildiğini ifade etti.

7 yıldır sürdürülebilirlik raporu yayınladıklarını hatırlatan Özdemir, “Türkiye’de bu raporu yayınlayan ilk şirketlerden biriyiz. Sürdürülebilirlik hedefleri bizim anayasamız. Bu konuda da Türkiye’de öncü olmak istiyoruz.Kalkınma hedefleri olmayan şirketlerin küresel ortamda var olabileceğini düşünmüyorum.Biz anlamlı işler yapmak istiyoruz ve bunları sürdürebilir kılmak istiyoruz. Bu sebeple Limak Vakfı’nı kurduk” dedi.

İki ana hedefinin bulunduğunu belirten Özdemir, "Bizim 2 ana hedefimiz var. Kadınları güçlendirmek ve eğitim. Bu ikisini bir arada ve çalışanlarımızla, tedarikçilerimiz hep birlikte yürütüyoruz” açıklamasında bulundu.

8 sektörde 60 bini aşkın çalışana sahip olduklarını kaydeden Özdemir, kadın çalışan oranlarının şu anda dünya ortalamasının biraz üzerinde olduğunu kaydederken, 2023’e kadar kadın çalışan sayısını yüzde 20 arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

Asıl meselenin fırsat eşitliği meselesi olduğunun altını çizen Özdemir, “Mesleklerin cinsiyeti olmaz, olmamalı.Bir erkek de her işi yapabilmeli, bir kadında. Cam tavanları kırmalıyız. Fırsat eşitsizliği kadın sorunu değil, kadın ve erkeğin ortak sorunu. İş hayatında kadınların 2 sorunu var. Özgüven eksikliği ve kadınlar arası dayanışma. Erkekler iş hayatında hemcinslerini elinden tutup yukarı çekiyor, ama bunu kadınlarda çok az görüyoruz. Kadınların yetenek setinin iş hayatına kazandırılması lazım. Kadın liderlere ihtiyacımız var. İş hayatında yüzde 50-50 eşitliği sağlayana kadar kadınları desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi.

Bence de mesleklerin cinsiyeti olmaz.

Erkek ve kadının her mesleği yapabildiğini hatırladığımızda cinsiyetçi söylemler artık ortadan kalkmalı diye düşünüyorum.

Ve artık kadınların kadınları iş hayatında yükseltmek için çabalaması dileklerimi iletiyorum.

Yazarın Diğer Yazıları