USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
29 Temmuz 2021 Perşembe 16:17

Moda devi pes etti

Moda devi pes etti

Türkiye'nin en büyük markalarından biri olan Vakko, değişen tüketici alışkanlıklarını gerekçe göstererek gömlen üretimini 31 Ağustos itibarıyla sonlandıracağını açıkladı.

Vakko tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son yıllarda tüketici eğilimlerinin ve dolayısıyla tercihlerinin değişmesi sonucu olarak gömlek üretiminin farklı üretim modelleri ile karşılanması söz konusu olmuştur.

Bu farklılaşma sonucu mevcut gömlek bandımızdaki gömlek üretim adetlerimizin azalması ve maliyetlerimizin artması nedenleri ile tesisimizde gömlek üretimin devam etmesi ekonomik açıdan verimli olmaktan çıkmış ve sürdürülemez hale gelmiştir.

Pazarlardaki rekabet gücümüzü ve verimliliği artırmak amacıyla üretim tesisimizdeki gömlek üretim faaliyetlerinin 31/08/2021 tarihi itibarıyla sonlandırılmasına ve çalışanlar ile ilgili gerekli işlemlerin yürütülmesi için İnsan Kaynakları Grup Başkanı'nın yetkilendirilmesine karar verilmiştir."

Gömlek üretim faaliyetinin sonlandırılmasıyla 2 binin üzerinde çalışanı bulunan firmadan kaç kişinin işten çıkarılacağı merak edilen sorular arasında yer aldı. Geçen yıl 1,3 milyar liralık satış geliri elde eden Vakko 16.1 milyon lira net kâr açıklamıştı.