USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
08 Aralık 2020 Salı 16:13

Moody’s’ten Türkiye değerlendirmesi

Moody’s’ten Türkiye değerlendirmesi

Moody's'ten Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmede, daha agresif politika adımları atılması gerektiğine dikkat çekilirken bu hamle olmadan kur ve enflasyon baskılarının hafiflemesinin muhtemel olmayacağı aktarıldı.

 

Moody's Investors Service Türkiye'nin ekonomi yönetiminde yaptığı iki büyük değişikliği takip eden ve daha ortodoks mali ve parasal  politikaya doğru bir kayışı işaret eden bir dizi tedbir aldığını, ancak  politika yönünde uzun vadeli bir değişimin, geçmişteki politika dönüşleri nedeniyle oldukça belirsiz olmayı sürdürdüğünü bildirdi.

Moody's, "Anlamlı reform olmadan, Türkiye'nin yapısal zorlukları,  kredilerde büyümenin ateşlediği büyüme, dış kırılganlıklar, döviz riskleri, faiz riskleri ve kurumsal zayıflık, devam edecek" tespitinde bulundu.

Kasım sonunda enflasyonun yüzde 14'e ulaştığını ve 4 Aralık itibariyle ABD Doları/Türk Lirası paritesinin 7,85 ile zayıf olmaya devam ettiğini belirten Moody's, "Daha agresif politika adımları almadın kur ve  enflasyon baskılarının hafiflemesi muhtemel değil" değerlendirmesini yaptı.

Raporunda Türkiye'nin varlık rasyosu zorunluluğundan 31 Aralık itibariyle vazgeçeceğini açıkladığını da hatırlatan Moody's, atılan bu adımın kredi büyümesini düşürmesini ve buna bağlı olarak yurt içi talep ve ithalat talebini azaltmasını beklediklerini ifade etti.

Moody's, Türkiye'nin yapısal büyümü zorlukları ve ekonomik büyümeyi yönlendirmek için kredilere bağımlılığı dikkate alındığında Türkiye'nin  aldığı kararları devam ettirip ettiremeyeceğinin görülmesi gerektiğini  de vurguladı.