USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
15 Şubat 2021 Pazartesi 11:58

NARENCİYENİN KABUĞU DA DEĞERLİ

NARENCİYENİN KABUĞU DA DEĞERLİ

Vitamin deposu portakal ve limon kabukları çamaşır iplerinde kurutularak hem ekonomiye kazandırılıyor hem de aileler için çiddi gelir kaynağı oluyor.

Adana'nın Kozan ilçesinde evlerin pencereleri, damları ve çamaşır iplerine dizilerek kurutulan portakal ve limon kabukları, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor.

Tavşantepe Mahallesi'nde yaşayan Hatice Kici, narenciye kabuklarını serip kurutup sattıklarını belirterek, "Narenciyenin kurutulmuş kabuğunun kilosu 5 TL’den alıcı buluyor. Portakalın içini de dışını da değerlendiriyoruz, boş durmaktan iyidir" dedi.
Yücel Kici ise dökülen portakalları değerlendirdiklerini belirterek, "Ev bütçesine katkı sunuyoruz. Kendimizi yormadan boş kalmamak için zamanı değerlendiriyoruz. Bir limonun portakalın kabuğunun zayi olmasını engelliyoruz. Bunu Kozan çevresinde yapan çok. Bu yıl pandemi nedeniyle para etmedi. Geçen yıl kilosu 10,5 TL’den alıcı bulmuştu. Bu yıl 5 TL. Fabrikaların durumuna bağlı" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

---------------

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin