USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
19 Aralık 2022 Pazartesi 14:40

Nüfusun 3'te 1’i Bu Kararları Bekliyor!

Nüfusun 3'te 1’i Bu Kararları Bekliyor!

Türkiye, artık kritik bir haftaya girmiş bulunuyor. Ülke nüfusumuzun yaklaşık 3’te 1’ini doğrudan ilgilendiren asgari ücret artışı, Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) durumu ve 2023 yılının ilk 6 ayını kapsayacak emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranının belirlenmesi Türkiye'nin en önemli günden maddelerini oluşturuyor.

Elbette işveren açısından da önem arz eden, asgari ücret artışındaki çalışmanın ortak bir noktada uzlaşma sağlanması. Anlaşılacağı gibi beklenti yüksek. Aslında EYT dışında her yılın aralık ve ocak aylarında maaş artış çalışmaları yapılır ve bugünkü kadar insanlar beklenti içine girmezlerdi. Çünkü enflasyonun hiç bu kadar yüksek seviyelere çıkmadığı için hem hükümet, hem işveren, hem de vatandaş açısından açıklanan oranlar kabul görülürdü.


Ancak günümüzde yaşananlar, durumun hiç eskisi gibi olmadığını göstermektedir. Enflasyonun yüzde 80’lere ulaştığı ülkemizde beklentinin de yüksek olması pekâlâ normal bir durum.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun üçüncü kez toplanacağını belirtmişti. Bir aydır yapılan çalışmalarda en çok dikkat edilen hususun emekçileri enflasyon baskısından kurtaracak bir ücret seviyesinin belirlenmesi olduğunu belirten Bakan Bilgin; ücretin işveren ve işletmelerin de ödeyebileceği orantıda olmasına vurgu yaptı ve Salı günü yeni yılda geçerli olacak sonucun çıkabileceğini söyledi.

Diğer bir yandan beklenti de EYT’liler… Hükümetin, ‘Çıkarılması ülke ekonomisine sıkıntı yaratacağı için mümkün değil’ dediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yasasının da yılsonunda yürürlüğe girecek şekilde düzenlenmesi için çalışma sürüyor. Yaş sınırlamasının uygulanıp uygulanmayacağı konusunda net bir açıklamanın henüz yapılmaması, bu yönde merak edilen diğer bir husus olarak öne çıkmakta.


14 milyonu emekli, dul ve yetim aylığı alan vatandaşın beklentisi de aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından ocak ayının ilk haftasında 2023 yılının ilk 6 ayını kapsayacak emeklilik maaşlarında oluşacak zam artışıdır.

Hükümete seslerini duyurmak için hafta sonu Bursa'da bir araya gelen TÜED Uludağ Şubesi de taleplerini dile getirdi. “En düşük emekli aylığının asgari ücretten az olmaması, emeklilere seyyanen zam verilmesi, aylık bağlama oranının yeniden yüzde 70 olması, ek ödeme oranlarının yükseltilmesi, sağlıkta katkı payı muafiyeti getirilmesi, bayram ikramiyelerinin hakkaniyetli bir artış sistemine endekslenmesi” gibi taleplerini açıklayan TÜED Uludağ Şubesi Başkanı Kenan Pars’ın dile getirdiği emeklilerin beklentileri ne şekilde karşılık bulacak göreceğiz…   

Yazarın Diğer Yazıları