USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Ocak 2022 Cumartesi 11:59

Öğrencilere yönelik "Sosyal Medya ve Deformasyon" etkinliği

 Öğrencilere yönelik "Sosyal Medya ve Deformasyon" etkinliği

Üniversite öğrencilerine yönelik Bursa AB Bilgi Merkezi ve Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) işbirliğinde, "Sosyal Medya ve Dezenformasyon" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın desteklenmesi projesi kapsamında AB Türkiye Delegasyonu finansal desteği ile uygulanmakta olan, 1997 yılından bu yana Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren AB Bilgi Merkezi, önemli etkinliklere imza atmaya devam ediyor. AB Bilgi Merkezi ve BTÜ işbirliğinde düzenlenen ‘Avrupa Birliği, Dezenformasyon ve Sosyal Medya' konulu bilgilendirme etkinliğinde, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Öğretim Görevlisi Dr. Melek Kaymaz Mert ve Sosyal Medya Uzmanı Ali Bahadır Aydın, üniversite öğrencilerine AB’nin sosyal medyaya bakışı ve sosyal medyadaki yanlış içerikler hakkında bilgiler verdi. Bursa Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beyhan Bayhan, BTÜ Genel Sekreteri Dr. Öğr. Gör. Murat Bayrak, BTÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Erman, akademisyenler ve üniversite öğrencileri katıldı.

BTSO’DAN ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNE TAM DESTEK
Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, BTSO olarak Bursa’nın rekabet gücünü artırmak için üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini ifade ederek, “Kentin aklı olarak gördüğümüz üniversitelerimizle birlikte üretim hayatımıza değer katacak birçok alanda işbirliği projeleri yürütüyoruz. BTÜ ile Rektörümüz Sayın Arif Karademir’in döneminde daha da güçlenen ve gelişen ilişkilerimizin hem kent ekonomisine hem de üniversitemizin akademik başarılarına yansımalarını memnuniyetle takip ediyoruz. Yıllık 16 milyar dolar yıllık ihracat değerine ulaşan Bursa’da BTÜ de Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde ilk 50’de yer alan en genç üniversite olmayı başardı. Üniversitemizi tebrik ediyor, kıymetli işbirlikleri için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“BURSA AB BİLGİ MERKEZİ ÖNEMLİ FAALİYETLERE İMZA ATIYOR”
BTSO ve AB Türkiye Delegasyonu arasında imzalanan protokol kapsamında 1997 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Bursa AB Bilgi Merkezi’nin iş dünyasını ve toplumun tüm kesimlerini AB konusunda bilgilendirmek amacıyla seminerler, projeler ve kültürel etkinlikler düzenlediğini kaydeden Şenocak, “AB Bilgi Merkezi, ülkemizin AB’ye katılım sürecindeki uyum çalışmalarına yerel katkı sağlanması ve AB konusundaki bilgi ihtiyacının yerel düzeyde karşılanması açısından da önemli bir rol oynamaktadır.” diye konuştu.

‘SOSYAL MEDYADAKİ YANLIŞ BİLGİLER, ÇIĞ ETKİSİ OLUŞTURUYOR’
BTÜ Genel Sekreteri Dr. Öğretim Görevlisi Murat Bayrak da sosyal medyayı en yoğun kullanan kesimin gençler olduğunu hatırlatarak, gençlerin bu konuda bilinçlendirilmesinin kritik önem taşıdığını kaydetti. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’a işbirlikleri ve destekleri için teşekkür eden Bayrak, “BTSO bünyesinde faaliyet gösteren Bursa AB Bilgi Merkezi ile geliştirdiğimiz iş birliği çerçevesinde ‘Sosyal Medya ve Dezenformasyon’ konusunda uzman isimler tarafından öğrencilerimizi bilgilendirmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Dijital ortamdaki yanlış içerikler, adeta çığ etkisi oluşturuyor. Bu durum toplumun yanlış bilgilenmesine sebep olarak çok daha farklı sonuçlar doğurabilir. İşte tam da bu yüzden bu yanlışlığın önüne geçebilmek ve gençlerimize doğruyu-yanlışı nasıl ayırt edebilecekleri konusunda bir yol haritası çizmek çok önemli.” diye konuştu.

‘AB İLE İLİŞKİLER YOĞUNLAŞTI’
Açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçildi. AB ile Türkiye arasında son dönemde ilişkilerin yoğunlaştığını vurgulayan BTÜ Öğretim Üyesi Dr. Melek Kaymaz Mert, “Avrupa Birliği’nin sosyal medyanın doğru kullanımı hakkında pek çok faaliyeti var. Bu anlamda Avrupa Birliği, sosyal medya kuruluşları ve kullanıcılarına yönelik de yasal düzenlemeler oluşturuyor. Kullanıcılar, yayınladıkları içeriklerden sorumlu tutulurken sosyal medya platformları da başta ayrımcılık olmak üzere çeşitli olumsuz konuları yayan içerikleri kaldırma noktasında mesul kabul ediliyor. Son dönemde AB ile ilişkilerimizin yakınlaşmasının ardından ülkemizde de sosyal medya konusunda bilinçlendirme faaliyetleri yaygınlaştı. Bu daha da yaygınlaşmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

‘ETKİLEŞİM MERAKI, DEZENFORMASYONU TETİKLİYOR’
Sosyal Medya Uzmanı Ali Bahadır Aydın ise internetle beraber insanların birbirine ve bilgiye ulaşmasının oldukça kolaylaştığını kaydederek “Pandeminin etkisiyle sosyal medya kullanımı 2021 yılında pik yaptı. Dünya genelinde internet kullanıcı sayısı 4.66 milyar kişiye ulaştı. Bu yüzden bilgi pazarlamasını da internet üzerinden yapma eğilimi güç kazandı. Web 2.0’ın kullanıcı hizmetine girmesiyle internet de interaktif bir hal aldı. Etkileşimin herkes için çok büyük önem teşkil etmesiyle sosyal medyada dezenformasyon hayatımıza girmiş oldu. Dezenformasyon, yanlış veya doğruluğu bulunmayan ve kasıtlı olarak yayılan bilgi, bilgiyi çarptırma olarak tanımlanabilir. Bugün sosyal medya mecralarında pek çok dezenformasyona maruz kalıyoruz. Bu noktada kendimize bir süzgeç oluşturmamız büyük önem taşıyor.” şeklinde konuştu.