USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
20 Aralık 2022 Salı 17:33

Otomotiv Sektörüyle Bilgi Paylaşımı Artacak

Otomotiv Sektörüyle Bilgi Paylaşımı Artacak

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Yönetimi, otomotiv sektörünün global kuruluşlarından olan Magneti Marelli (MAKO) Turkey Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye işbirliği ziyaretinde bulundu.

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Doğangün, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu, Bölüm Başkanları, Birim Müdürleri ve akademisyenlerin bulunduğu heyeti, Magneti Marelli (MAKO) Turkey Genel Müdürü Erol Bakan ve şirket yöneticileri ağırladı. Ziyarette ikili işbirlikleri ve ortak proje çalışmaları ele alındı.

 

'BİLGİ BİRİKİMİNİ İŞ DÜNYASI İLE PAYLAŞACAĞIZ'

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini kaydeden Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilmesi için iş dünyası temsilcileriyle bire bir temas kurmaya devam ettiklerinin altını çizdi. Ziyaretlerde Bursa Uludağ Üniversitesi’nin akademik ve bilimsel kapasitesinin daha iyi anlaşılması ve bu birikimin iş dünyası tarafından değerlendirilmesi için adım attıklarını vurgulayan Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “Yaklaşık 50 yıllık bir akademik geçmişe sahibiz. Sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin akademik ve bilimsel hafızasını oluşturuyoruz. Teorik bilgilerimizi, sanayicimizin pratik deneyimi ile birleştirmek ve ortak bir kazanç meydana getirmenin peşindeyiz. Son derece kaliteli akademisyenlere sahibiz. Elimizdeki bu bilgi birikimini iş dünyasının yararına sunmak istiyoruz. Birlikte çalışarak, ülkemize ve milletimize değer katacak projeler meydana getirmeyi arzu ediyoruz. Bu kapsamda belli aralıklar ile Bursa’nın ve Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarını ziyaret ediyoruz. Bugün de otomotiv sektöründe dünya çapında bir firma olan Magneti Marelli MAKO’ya geldik. Fabrikayı ve Ar-Ge Merkezi’ni gezdik. Verimli bir toplantı gerçekleştirdik. İnşallah birlikte kıymetli projelere imza atacağız” diye konuştu.

 

'ÜNİVERSİTENİN İLGİSİ MEMNUN ETTİ'

Gerçekleştirilen ziyaretten son derece memnun olduklarını belirten Magneti Marelli MAKO Genel Müdürü Erol Bakan ise Bursa Uludağ Üniversitesi’nin akademik ve bilimsel deneyimlerinden yararlanmak istediklerini aktardı. Firma olarak Ar-Ge ve teknolojiye odaklandıklarının altını çizen Genel Müdür Erol Bakan; “Magneti Marelli MAKO, kurumsal vizyonu ve misyonu itibariyle Ar-Ge ve teknolojiyi her zaman ana odak noktasına almaktadır. Bu anlamda da üniversiteler ile yoğun bir işbirliği içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Firma olarak Bursa Uludağ Üniversitesi ile ortak projeler yürütmeyi hedefliyoruz. Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve Üniversite heyetinin de bu anlamda Üniversite-Sanayi işbirliğine özel bir önem verdiğini görmek bizleri mutlu etti. Ziyarette birlikte yürütebileceğimiz proje konularını görüşme imkanı bulduk. İşbirliğimizin artarak devam edeceğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu. Üniversite heyeti, toplantının ardından Fabrika üretim hattını ve Ar-Ge Merkezi’ni gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.