USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
25 Ekim 2022 Salı 16:47

Otonom Araç Teknolojileri Gelişiyor

Otonom Araç Teknolojileri Gelişiyor

Karsan ile Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), otonom araç teknolojileri üzerinde birlikte çalışma fırsatlarını değerlendirdi.

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, akademisyenlerle birlikte Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren Karsan Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi’ni ziyaret etti. Firmanın ürettiği modelleri inceleyen üniversite heyeti, Avrupa’nın geleceğin mobilite çözümleri alanındaki en prestijli organizasyonları arasında yer alan Sustainable Bus of The Year 2023 ödülünün 'şehir içi toplu taşıma' kategorisini kazanarak, 'yılın otobüsü' seçilen e-ATA ile birlikte firmanın ürettiği Otonom e-ATAK modelini inceledi.

 

REKTÖR KILAVUZ: ÜRETİLEN ARAÇLAR BİZİ GURURLANDIRIYOR

Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında Karsan ile daha fazla ortak proje üretilmesi yönünde istekli olduklarını vurguladı. Firmanın Ar-Ge Merkezi’nin herkes için değerli bir örnek teşkil ettiğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Karsan, hem ülkemizin hem de Bursa’mızın göz bebeği kuruluşlarının başında geliyor. Firma ile geçmişten bugüne çok sayıda işbirliği yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Öğrencilerimizin staj ve uygulama dersleri konusunda da bizlere kıymetli destekleri var. Karsan’ın ürettiği ve dünya genelinde öncü konumda bulunan araçları inceleme fırsatı bulduk. Akademisyenler olarak gurur duyduk. Karsan, yüksek teknolojiye sahip araçları ve sürdürdüğü projeleri ile ülkemizi en üst seviyede başarıyla temsil ediyor. Bugün otonom sürüş özelliğine sahip e-Atak otobüsünü de yakından inceleme fırsatı bulduk. Aracın Michigan State Üniversitesi’nde kampüs içerisinde kullanıldığını ve Norveç’in Stavanger şehrinde sıradan bir rotada yolcu taşımaya başladığını öğrendik. Bursa Uludağ Üniversitesi olarak bizler de bu konuda her türlü işbirliğine açık olduğumuzu Karsan yetkililerine ilettik” diye konuştu.

 

KARSAN’DAN İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRME TEKLİFİ

Karsan Ar-Ge Direktörü Barış Hulusioğlu ve Teşvik Yöneticisi Umut Çandır da Bursa Uludağ Üniversitesi ile işbirliğinin arttırılmasından memnuniyet duyacaklarını belirtti. BUÜ Bilgisayar Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlıklarının öncülüğünde kurulan Otonom Araç Geliştirme Grubu - OTAGG ile araştırma faaliyetlerini beraber yürütmeyi değerlendirebileceklerini belirten Karsan yöneticileri, bu ve benzeri çalışmalar yardımıyla, sektör ve üniversite işbirliklerinin güçlenmesini ve inovatif ürün geliştirme faaliyetlerinin yaygınlaşmasını arzu ettiklerini ifade etti.