USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
26 Ağustos 2021 Perşembe 16:09

PANDEMİ, DEZENFEKSİYON FİRMALARININ SAYISINI 4 KAT ARTIRDI

PANDEMİ, DEZENFEKSİYON FİRMALARININ SAYISINI 4 KAT ARTIRDI

Pandemi nedeniyle Bursa’da dezenfeksiyon hizmeti veren firma sayısının 4 kattan fazla arttığını belirten Contact Pest Firması Sahibi Süleyman Vardar, profesyonel firmalar ile çalışmayan işletmelerin ciddi imaj kaybına uğrayabileceği uyarısında bulundu.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün standartları doğrultusunda 2012’den beri Bursa ve çevre illerde hizmet veren Contact Pest İlaçlama Hizmetleri Firması’nın Sahibi Süleyman Vardar, özellikle gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar için ilaçlamanın hayati önemde olduğunu ifade ederek firmaların imaj kaybına uğramaması adına ilaçlama konusunda profesyonellerle çalışması gerektiğini dile getirdi.

 

‘SİGORTA VE GARANTİ OLMALI’

İlaçlama konusunda profesyonel bir firmadan hizmet alındığı takdirde iş yerlerindeki kâr ve imaj kaybı riskini minimuma ineceğini belirten Contact Pest İlaçlama Hizmetleri Firması Sahibi Süleyman Vardar, “Bir gıda maddesi satın aldığınızda içinden böcek veya kemirgen dışkısı çıkarsa öfkelenirsiniz. Ürünü satan firma için büyük bir sorun demektir bu. Sosyal medyanın hayatımızın tamamen içinde olduğu gerçeğinden hareket edersek nasıl sıkıntılarla karşı karşıya kalındığını rahatlıkla anlayabiliriz. Bugün ilaçlama konusunda profesyonel firmalar ile çalışan tesisler, kesinlikle bu problemi yaşamıyor. Biz de garanti kapsamında çalışıyoruz. Müşterilerimizle yıllık anlaşmalar yapıyor ve haşere ile kemirgen konusunda garanti veriyoruz. İlaçlamanın periyodik olarak yapıldığı takdirde herhangi bir problem olmayacağını taahhüt ediyoruz. Ek olarak çalışmalarımızı sigorta kapsamında gerçekleştiriyoruz. Tesisteki uygulama esnasında herhangi bir ürüne veya herhangi bir kişiye zarar verdiğimiz takdirde tüm sorumluluk bize ait” dedi.

 

‘KÂR KAYBINA YOL AÇABİLİR’

Pandemi döneminden önce çalışmalarını haşere, kemirgen ve uçan haşere kontrolü olarak üç kategoriye ayırdıklarını belirten Süleyman Vardar, pandemiyle birlikte ilaçlama hizmetleri sektörüne dezenfeksiyonun da girdiğini kaydederek “Hijyenik şartlar için firmaların belli periyotlarda dezenfeksiyon işlemini yapmaları gerekiyor. Çünkü fabrikalarda yüzlerce insan çalışıyor. Çalışanların, dışarıdaki virüsleri içeri getirme ihtimali var. Bu olasılık gerçeğe dönüşürse ciddi şekilde kâr kaybına neden olabilir. Pandeminin ilk zamanlarında ilaçlama firmaları, çılgın fiyatlar biçti. İlk etapta endişeden dolayı bir çok kişi, dezenfeksiyon işlemi yaptırdı. Maliyetine çok fazla bakmadılar. Bu süreçte bizim ne kadar adil davrandığımızı gören firmalar, bizimle periyodik olarak çalışmaya devam ediyor. Memnun müşteri, size 10 müşteri daha getirir. Ama kötü ayrılan bir müşteri, sizden belki 100 müşteri götürür” diye konuştu.

 

‘PANDEMİDEN ÖNCE 58 FİRMA VARDI’

Pandemi nedeniyle özellikle sanayi kuruluşları için dezenfeksiyon işleminin kaçınılmaz hale geldiğini ve bu süreçte ilaçlama hizmetine talebin daha da arttığını dile getiren Vardar, “Pandemi ilk başladığı zamanda tabiri caizse eline pompayı alan dezenfeksiyon işini yapmaya çalıştı. İlaçlama hizmetinde merdiven altı, bu süreçte çok yoğunlaştı. Bursa’da geçen yıla kadar bu alanda 58 ruhsatlı firma vardı. Pandemide bu sayı, 200’ü buldu. Fakat biz bunun yanlış olduğunu, her dezenfeksiyon aleti olanın bu işi yapamayacağını günlerce dile getirdik. Hatta İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurularımız da oldu bu. Yetkililer, hepsinin denetlemelere tabii tutulacağına ve durumun tekrar normale döneceğini söyledi. Nitekim öyle de oldu. Şimdi herkes elindeki makineleri çıkartmaya çalışıyor. Bu işi doğru yapanlar hala ayakta, diğerleri ise yavaş yavaş piyasadan çekiliyor” ifadelerini kullandı.