USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
06 Ocak 2021 Çarşamba 17:39

Petrol fiyatlarına Suudi Arabistan etkisi

Petrol fiyatlarına Suudi Arabistan etkisi

Suudi Arabistan'ın petrol üretiminde sürpriz niteliğinde aldığı ek kesinti kararıyla piyasalar hareketlendi. Karar sonrasında Texas türü ham petrolün varil fiyatı da yüzde 5’lik bir artışla 50 dolar seviyesine kadar çıktı. Pandemi nedenliyle alınması muhtemel kısıtlama kararıyla petrol talebinin yılın ilk çeyreğinde düşük seviyede kalabileceği öngörülüyor.

Petrol ihraç eden ülkeler örgütü (OPEC) ve OPEC+ üyesi 23 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının konferans yöntemiyle bir araya geldiği 13. Bakanlar Toplantısı sona erdi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, basın toplantısında enerji piyasalarının desteklenmesine yönelik olarak günlük 1 milyon varillik ek kesintiye gideceklerini belirtti. Ekonomist Dr. Rahmi İncekara alınan bu kararın petrol piyasasına etkilerini değerlendirdi. İncekara, "Suudi Arabistan'ın bu hamlesi özellikle diğer ülkelerin ekonomilerini desteklenmesine yönelik önemli bir hamle olarak karşımıza çıktı. Ayrıca Rusya ve Kazakistan'ın gelecek 2 ay süresince petrol üretimlerini arttıracağı belirtildi. Rusya'nın üretimini şubat ayında 65 bin varil Kazakistan'ın ise 10 bin varil arttıracağı, ülkelerin mart ayında ise aynı üretim artışına devam edeceği belirtildi" dedi.

 

"Suudi Arabistan dört yeni petrol ve doğal gaz yatağı buldu"

Suudi Arabistan'ın Petrol ve doğal gaz kaynaklarını genişletmeye yönelik olan hamlelerine devam ettiğini belirten İncekara, “Suudi Arabistan'da dört yeni petrol ve doğal gaz yatağı bulundu milli petrol şirketi Suudi Aramco'nun ülkenin farklı yerlerinde dört petrol ve geleneksel olmayan doğal gaz yatağı bulduklarını açıkladı. Petrol ve gaz rezervi açısından tespitin yine Aramco tarafından sürdürüleceği belirtildi” ifadelerine yer verdi.

"Pandemi nedenli kısıtlamalar petrol talebini yılın ilk çeyreğinde düşük seviyede tutabilir"

Birçok ülkenin pandemi nedeniyle kısıtlama ve yasaklamalara gitmesinin ardından yılın ilk çeyreğinde petrol talebinin düşük olabileceğine değinen İncekara, “Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın pek çok ülkesinde kısıtlamalar, sınırlamalar ve kapanmalar söz konusu. Haliyle petrol talebinin özellikle yılın ilk çeyreği itibari ile düşük seviyede kalabileceği söyleniyor. Dolayısıyla Suudi Arabistan'ın üretim kesintisine gitmesine sebebiyet verdiğini söylemek gerekir. Bu açıdan bakıldığında üretim kesintisiyle beraber petrol fiyatlarının üst seviyede kalması temel unsur olarak değerlendirilmiş konumda. Özellikle yılın 2. çeyreği itibari ile aşılama çalışmalarının getirmiş olduğu sonuçlara göre petrol talebinde tekrar bir artış trendi söz konusu olabilir” ifadelerini kullandı.