USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
15 Nisan 2022 Cuma 10:32

Ekonomi Penceresi-Gürsel DURMUŞ

Ekonomi Penceresi-Gürsel DURMUŞ

 

Dünya genelinde ve ülkemiz özelinde pandemiden kaynaklı tedarik sıkıntısı, yanı başımızdaki savaşın olumsuz yansımaları dolayısıyla enerji fiyatlarında yaşanan yükseliş, turizm ve gıda temini konusundaki zorluklar ve fiyat artışları, ülkemizde uygulanan düşük faiz politikasıyla birleşince -devletin açıkladığı verilere göre- enflasyon yüzde 60’lar düzeyinde seyretmektedir.

 

Bugünkü gidişatı değerlendirdiğimizde yakın zamanda da enflasyonda düşüş ümidi gözükmemektedir. Yakın dönemde yeni bir politika üretilmezse enflasyonlu bir döneme alışmak zorunda kalacağız.

 

Çözüm ne olabilir diye belli başlıkları sıralarsak:
-Gıdadan başlamak kaydıyla planlı ve destekleyici bir üretim politikası.
-Finansal istikrar sağlayacak, güven veren ve öngörülür faiz politikası.
-İç ve dış yatırımcıyı ülkeye çekecek, yatırımcıyı güvende hissettirecek, kaygıları giderecek başta hukuksal olmak üzere çözümler.
-Ekonomide olumsuz fiyatlanmalara neden olmayacak dengeli dış politika…

 

Dolar, dar bir bantta sıkışma devam ediyor. 15.00 TL üstünde kalıcı olursa, 16.80’e doğru hareketler görebiliriz; 14.50 altında kalıcı olursa, 13.00’lere doğru geri çekilmeler görülebilir.

 

Borsada da -enflasyondan korunma kaynaklı girişlerden dolayı- yukarı doğru hareketler görebileceğimizi daha önce belirtmiştik. Bugün bu hareketleri görüyoruz. Bu konuda dünya borsalarından bağımsız bir ayrışmaya tanık oluyoruz.

 

Bir dönem daha kendi hikâyemize bağlı hareketleri görüyor olacağız.

 

12.04.2022

Yazarın Diğer Yazıları