USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
31 Ocak 2021 Pazar 14:11

PLAZA DEVRİ BİTİYOR MU?

PLAZA DEVRİ BİTİYOR MU?

Koronavirüsle birlikte birçok şirket evden çalışma uygulamasına başlayınca ofis kiraları düştü. İstanbul'da ofislerin en yoğun olduğu Levent-Maslak- Esentepe hattında ofis kiralarındaki düşüş yüzde 20'yi geçti. Ankara'da bu oran yüzde 30.8'i, İzmir'de ise yüzde 25'i buldu.

Ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman&Wakefield'ın konuyla ilgili raporuna göre, ofis kiraları metrekare başına aylık 170 lira ile en yüksek İstanbul Levent'te gerçekleşti. Ancak Levent'te bile yıllık düşüş yüzde 21.9 oldu. İstanbul Esentepe-Gayrettepe ve Maslak bölgesinde kiralar metrekare başına 105 liraya indi.


Anadolu yakasında da ofis kiraları yüzde 22.7 gerileyerek, metrekaresi 120 lira seviyesine indi. İzmir'de kiralar yüzde 25 düşüşle 65 TL'ye, Ankara'da ise yüzde 30.8 düşüşle 65 TL'ye geriledi. 2020 yılında kiralama işlemlerinin yüzde 55'i yılın ikinci yarısında gerçekleşti.

Bununla birlikte, dördüncü çeyrekte gerçekleşen kiralama anlaşmaları hem metrekare bazında hem de sayıca, sırasıyla yüzde 40 oranında yenileme işlemlerinden oluştu. Yeni kiralama anlaşmaları da önceki çeyreğe ve yıla göre düşüş gösterdi.

UYDU OFİSE GEÇİLİYOR

Pandemiyle birlikte mevcut ofis arzının ne olacağı merak konusu… Cushman&Wakefield'ın raporunda, çalışanların ikamet yoğunluğuna bağlı olarak tek bir çekirdek genel merkez yerine, uygun uydu ofislerin orta vadede ön plana çıkacağına vurgu yapıldı.

DEPO ARAYIŞINA GİRDİLER

Pandemi ofis kiralarını düşürürken bir başka alanda ise fiyatları artırdı. Tüketiciler e-ticarete yüklenince, işletmeler de depo arayışına girdi. Depo kiralamaları bir önceki yıla göre iki kattan fazla arttı. 2020'de toplam işlem hacmi 338 bin metrekare oldu. İstanbul'da depo kiraları metrekare başına 34 TL, Ankara'da 20 TL oldu.

PLAZALAR DÖNÜŞECEK

Assembly Buildings kurucu ortağı Yiğit Şatıroğlu, ofis fiyatlarının arz-talep ilişkisi sebebiyle düşeceğini belirterek, şöyle konuştu: "Zaten İstanbul'da arz fazlası bulunuyordu, şirketlerin ofislerini küçültmesi nedeniyle çok ciddi dekorasyonlu ofis arzı çıkacak.

Plaza dışındaki ofis sistemleri yani küçük şirketlerin kullandığı apartman dairesinden dönüşülmüş ofis talebinde çok azalma beklemiyoruz.

Plazalar dönüşmek zorunda. Plazaların giriş katlarındaki alanlar çok daha interaktif, ortak kullanımlara yatkın olarak değişecek. Buralarda etkinlikler, buluşmalar, çalışma alanları, toplantı alanları, dinlenme odaları olacak."

 

Kaynak: Seda Tabak/Sabah

 

............

Haberin Doğrusu En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin