USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
03 Temmuz 2021 Cumartesi 13:17

POLİETİLEN HURDASI ATIK MI HAM MADDE Mİ?

POLİETİLEN HURDASI ATIK MI HAM MADDE Mİ?

Polietilen Hurdası Atık Mı Ham Madde mi?

Türkiye’de 350 bin kişiye istihdam sağlayan geri dönüşüm sektörü, poliletilen hurdası ithalatının yasaklanmasıyla hammadde tedariğinde zor günler yaşamaya başladı. Yeşil Mütabakat uyum sürecinde önemi daha da artan ve artık dünyada önemli bir oyuncu haline gelen geri dönüşüm sektörü temsilcileri uygulanan yasağın katma değerli üretim, ihracat ve yeni yatırımların önündeki en büyük engel olduğunu ifade ediyor.

 

Polietilen hammaddesi günlük yaşantımızda kullandığımız temizlik malzemeleri şişeleri, çöp torbaları, plastik kutular, tüpler, makine ve otomotiv parçaları gibi çok geniş bir ürün yelpazesinin hammaddesi olarak kullanılıyor.  Petrolden üretilen polietilen hammaddesi aynı zamanda evsel atıkların oluşturduğu plastik malzemelerin geri dönüştürülmesiyle de ekonomiye kazandırılabiliyor.

Türkiye’de petrol rezervlerinin bulunmaması nedeniyle geri dönüşüm yöntemiyle sağlanan atıklar bir yandan sanayinin hammadde ihtiyacını karşılarken bir yandan da yeniden kullanılabilen plastiğin çöp olmasının önüne geçiyor. Yerinde ayrıştırmanın yaygın olmadığı ülkemizde yeterli miktarda temin edilemeyen polietilen hurdası yurt dışındaki ayrıştırma işlemlerinin ardından Türkiye’ye ithal ediliyor. Çeşitli işlemlerden geçirilen bu hurdalar katma değeri artırılıp yeniden ürün haline getirilerek hem yurt içindeki talebi karşılıyor, hem de yurt dışına ihraç ediliyor.

350 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM ORDUSU

Türkiye’de geri dönüşüm sektörü 350 bin kişiye istihdam, ekonomiye ise 1.2 milyar dolarlık katkı sağlayan dev bir sektör niteliğinde. Avrupa Yeşil Mütabakat uyum sürecinde önemi gitgide artan geri dönüşüm sektörü, döngüsel ekonominin en önemli bileşenlerinden birisini oluşturuyor. Dünyaca ünlü hazır giyim, içecek ve otomobil üreticileri, 2023 yılından itibaren yüzde 70 geri dönüştürülmüş hammadde kullanım zorunluluğu getirdi. Geri dönüşüm firmaları başta Avrupa olmak üzere ithal ettikleri polietilen hurdasını modern yöntemlerle dönüştürerek farklı sektörlerde yeniden ekonomiye kazandırıyor.

8 KATI KATMA DEĞER SAĞLIYOR

Sektör temsilcileri 2050’de plastik geri dönüşüm sektörünün dünyada 900 milyar dolarlık pazar hacmine ulaşmasını bekliyor. Türkiye de bu pastadan 65 milyar dolarlık pay almayı amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl 116 milyon dolar plastik atık geri dönüşüm tesislerinde yeniden dönüştürülerek 770 milyon dolar ihracat geliri elde edildi. Bu da ürünün 8 katı katma değere dönüşmesi demek.  

TÜİK verilerine göre Türkiye’de her yıl tüketicilerin oluşturduğu kağıt, karton, cam, metal ve plastik gibi atıkların yüzde %13’ü kaynağında ayrıştırılmış olarak toplanabiliyor. Güney Kore, Galler, Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde ise atıkların yaklaşık yüzde 55’i yerel yönetimler tarafından kaynağından ayrıştırılarak toplanıyor.

Ülkemizde yaygın olmayan kaynağında ayrıştırma nedeniyle iç piyasadan temin edilemeyen bu atıklar için ayrıştırma ve lojistik toplama sistemi kurulması için ise yaklaşık 5 yıllık bir süre gerekiyor.

Sanayicinin para ödeyerek ithal ettiği bu hurdalar ekonomik değeri olan geri dönüştürülmüş hammadde olarak döngüsel ekonomiye önemli katkılar sunuyor.

 

SEKTÖR YASAKLA DEĞİL DENETİMLE ÇÖZÜM BEKLİYOR

18 Mayıs 2021 tarihi itibariyle Etilen Polimer atık ithalatına getirilen yasağın kaldırılması, geri dönüştürülebilir kaliteli hammadde ithalatında denetimin artırılarak katma değerli üretimin devamlılığının sağlanması sektörün en önemli beklentileri arasında yer alıyor. Aksi taktirde geri dönüşüm sektöründe ihracata ve katma değerli üretime engel olan bu yasak milyonlarca dolar değerindeki yeni yatırımların da atıl hale gelmesine neden olmaktadır.