USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
26 Aralık 2020 Cumartesi 14:13

RCEP’i duydunuz mu?

 RCEP’i duydunuz mu?

Pandemi merkezli gelişmeler nedeniyle panik havasının sürdüğü küresel ekonomide Çin, kısa süre önce bomba etkisi yaratan bir işbirliği gerçekleştirdi. ABD ve Avrupalı şirketleri serbest ticaret havuzunun dışında tutarak bir nevi cezalandıran Çin, Asya-Pasifik bölgesindeki 15 ülkenin altına imza attığı dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmasını hayata geçirdi. Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nın İngilizce kısaltması da yazıya ismini veren RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) oldu. Tam 8 yıl sürdü bu devasa ortaklığı hayata geçirmek. Kimler yok ki! Baş mimar Çin'in diyalog ortakları Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ASEAN'ın üyeleri olan Endonezya, Filipinler, Tayland, Malezya, Singapur, Vietnam, Myanmar, Kamboçya, Brunei ve Laos bu işbirliğine dahil oldu.

19 bakanlık düzeyinde 46 tur süren müzakereler sonucu hayata geçen dev küresel ortaklıkta dikkati çeken önemli bir ülkenin eksikliği hemen fark ediliyor: Hindistan... Kendi çapında ayrı bir dünya olan ve ekonomik açıdan her geçen gün daha da ileriye giden Hindistan, Çin ürünlerinin ülkeye ucuz fiyatlarla gireceği endişesiyle müzakere masasından çekildi. Ki halihazırda Çin'in Hindistan'da hemen hemen her sektörde hakim olduğu bilinen bir gerçek. Ancak Hindistan'ın buna alışmaktan vazgeçip yerli üretim ve Türkiye gibi farklı pazarlardan rekabetçi anlayışla Çin'in hakimiyeti ile mücadele ettiğini de vurgulayalım. Hindistan kendini ayrı bir yerde gördüğü için hedefleri doğrultusunda yerli üretime daha da ağırlık verecek görünüyor.

Dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmasının, ham madde fiyatlarının astronomik boyutlara ulaştığı, üretim mekanizmalarının yavaşlatıldığı ve tüketim alışkanlıklarının farklılaşmaya başladığı bu pandemi döneminde resmiyete kavuşması ise gerçekten takdire şayan!  Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri mutasyon nedeniyle kendi aralarında sınırlarını birer birer kapatırken bu 15 ülkenin, kendi aralarında ticaretteki tüm sınırları kaldırması büyük cesaret.

Anlaşma, 2,1 milyar nüfusu yani dünyanın neredeyse üçte birini  kapsıyor. Küresel gayri safi hasılanın yüzde 30'u gibi bir rakama denk gelen işbirliği, Çin'in önlenemez yükselişini çok farklı bir boyuta taşıyacaktır. Başkanlığı Biden'a devretmeye hazırlanan Trump, ABD'nin Çin karşısında öne geçmesi için yoğun çaba harcasa da özellikle bu anlaşmanın imzalanması moral açıdan da çok etkili oldu ve olacaktır da. Biden, ekonomide istediği reçeteyi uygulayamazsa yeni bir küresel ticaret savaşının fitilini ateşlerse çok çarpıcı olaylara şahitlik edebiliriz.

           

BURKAY'DAN BAKANLIĞA ÖNERİ

Tabi küresel ticaret masasında kartlar yeniden karılırken Türkiye'nin de hazırlığını yapması gerekiyor. Tüm gelişmeler, ihracat kenti Bursa'yı da çok yakından ilgilendiriyor. Bu hafta Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’ın online katıldığı BTSO Tekstil ve Dış Ticaret Konseylerinin İstişare Toplantısı'nda bu anlaşmaya özel yer ayıran BTSO Başkanı İbrahim Burkay, ticaret savaşları ve korumacılık politikalarına dikkati çekti.

İbrahim Burkay, hem bu anlaşmaya hem de ABD, Kanada ve Meksika arasında yapılan 25 trilyon dolarlık yeni ticaret anlaşmasına da vurgu yaptı. Küresel ticaretteki değişim rüzgarının ülkemiz için de önemli fırsatlar içerdiğini belirten Burkay'ın “Türkiye, jeopolitik konumu, üretim yeteneği ve nitelikli istihdamının sağladığı avantajlarla yeni ekonomide tedarik zincirinin en önemli halkası haline gelebilir. Bu sürece en iyi şekilde hazırlanmak için sanayimizden lojistiğe kadar her alanda güçlü bir atılım gerçekleştirmek zorundayız. Bu doğrultuda Ticaret Bakanlığımızın liderliğinde üreticimize, yatırımcımıza ve ihracatçımıza güven verecek kapsamlı bir program tasarlanmasını öneriyoruz” sözleri de çok önemli. Bu doğrultuda Ticaret Bakanlığı'nın 2021'in ilk çeyreğinde ses getirecek adımlar atması, pandemi nedeniyle ciddi sıkıntılarla boğuşan iş dünyası için ayrı bir moral ve motivasyon kaynağı olacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları