USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
17 Mart 2021 Çarşamba 09:49

REFORM YOLU, AB'SİZ OLMAZ

REFORM YOLU, AB'SİZ OLMAZ

İş dünyası için baş döndürücü bir trafik var ve bu trafik, her geçen gün daha da yoğunlaşıyor. Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi, ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Rekabetçi Sektörler Programı Tanıtımı’nda yaptığı konuşma tüm yatırımcıları yakından ilgilendiren irili ufaklı gelişim ve değişimleri barındırıyor. 

 

Bakan Varank’ın, Avrupa Birliği ile ilişkileri güçlendirmenin ve tam üyelik yolundaki çalışmalara odaklanmanın her zamankinden daha elzem olduğunun farkında olduklarını söylediği programda Ar-Ge, Enerji ve Yeşil Mutabakat, Yaratıcı Endüstriler gibi konuların ele alınması dikkatimi çekti.

 

Bakan Varank’ın, AB ile uyum sürecinde bugüne kadar yararlanılan Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’ndan ve Birlik programlarından önümüzdeki dönemde çok daha fazla istifade etmek istediklerini söylemesi çok önemli. Öyle görünüyor ki ülkemizde geliştirilen projelerin AB gibi önemli bir finansman kaynağı tarafından desteklenmesi yeni girişimcileri cesaretlendirecektir.

 

Girişimcilerin hükümet tarafından desteklenmesi daha çok yatırım yapılmasını sağlayacak, bu sayede yatırımcıların Türkiye’nin ihracat karnesine katkı koyarak ekonomimizi daha da ileriye taşıması ve ek istihdam oluşturulması kaçınılmaz olacaktır.

 

Bakan Varank’ın açıklamaları yurt çapında olduğu gibi Bursalı sanayiciler için de gündemin ilk sıralarına yerleşti. Bakanın açıklamalarıyla birlikte Ekonomi Reform Paketi’ni de birlikte ele almak gerekiyor. Zira reform açılımı yatırım, istihdam, üretim ve ihracat olmak üzere dört sacayağının üzerine oturtuldu.

 

Özellikle ihracat yapan firmalarımız için ekonomik reformlar ne kadar önemliyse AB ile ilişkilerin güçlendirilmesi de bir o kadar önem taşıyor. Düşük enflasyon, istikrarlı döviz kuru gibi gündem başlıkları iş dünyasının öncelikli gündemi. Hükümetin bu sorunlu alanlara yönelik yapacağı hamleler, etkin şekilde uygulanırsa iş dünyasının üzerindeki yük de hafifler.

 

Bursalı iş insanlarının yaptıkları açıklamaların ortak noktası da zaten uygulamaların sağlıklı biçimde hayata geçmesi yönünde. Görünen o ki Bursa iş dünyası, genel itibariyle alınan kararların yerinde olduğu görüşünde. Sonuç odaklı hamleler hayata geçirilirse Türkiye’nin pandemi koşullarına rağmen büyümeye devam eden ekonomisinin şahlanmasının önünde engel kalmaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

............

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları