USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Aralık 2020 Cuma 14:22

Rehberler ağır yaralı

Rehberler ağır yaralı

Bursa'da Ulucami, Tarihi Kapalıçarşı, Tophane, Kültürpark, Uludağ ve Cumalıkızık gibi straterjik bölgelerde turistlerle karşılaşmak, kent sakinleri için sıradan bir şeydi. Hatta sayıları son yıllarda çok arttığı için Arap turistleri görmeye şaşırmaz olmuştuk. Yukarıda bahsi geçen 6 turistik merkezde konuşlanmış esnaf için büyük nimetti yabancı turist... Son yıllarda Türkiye'nin dört bir yanındaki şehirlerden belediyeler, dernekler vasıtasıyla ya da özel turlarla gelen yerli turistleri de azımsamamak gerek. Sonuçta kafiledekiler bir şekilde karnını doyurup, hediyelik alışverişi yaparak hem esnafa ciddi gelir sağlıyor hem de rehberler için gelir kapısı oluyordu. İşte bu düzen, hayatımızı adeta gasp eden salgın nedeniyle altüst oldu. Haliyle bu işten ekmek yiyen turist rehberleri, adeta kalakaldı.

Peki ne olacak rehberlerin durumu? En azından gelecek yıl için iyimserlik söz konusu mu? Çözüm önerileri ne? Sektördeki gelişmelerle ilgili sorular yönelttiğim Bursa Turist Rehberler Odası (BURO) Başkanı Denizhan Sezgin'den ilginç yanıtlar aldım. Turizm sektöründe salgından en fazla etkilenenlerin başında rehberlerin geldiğini belirten Sezgin, salgın başladığından beri yani Mart 2020'den itibaren rehberlerin turlara çıkamadıklarını söyledi.

Gelir kapısı sadece bu iş olan rehberlerin durumdan ekonomik olarak ciddi manada olumsuz etkilendiğini vurgulayan Sezgin'in anlattıklarına göre Bursa özelinde turlarda son dönemde gözle görülür bir hareketlilik yok. Özellikle yabancı turistler, birçok ülkenin sınırları kapatması nedeniyle ülkemize gelemediği gibi yerli turistlerler için de aynı şekilde duraksama söz konusu.

Yılbaşında sokağa çıkma yasağının olması nedeniyle yine turlarda bir hareketlilik olmayacağını öngörüyor Sezgin ve ekliyor “Aynı şekilde Uludağ'da sezonun açılması da rehberlerin işleri açısından bir pek fazla harekettir getirmeyecek.” Otellerdeki doluluk oranının çok çok aşağılarda olduğunu bildiğini, aynı zamanda bazı otellerin bu dönemde kapalı olmalarından dolayı gelişmelerin otelcileri de derinden olumsuz etkilediğini kaydediyor.

YAZA DOĞRU HAREKETLİLİK...

“Peki, oda olarak yaşananlar karşısında ne yaptınız?” sorusuna da şu yanıtı veriyor Sezgin: “Bursa Turist Rehberleri Odası olarak üyelerimiz için her türlü girişimde bulunduk. Özellikle üst birliğimiz olan Turist Rehberleri Birliği ile görüşmelerimiz oldu tabii ki. Dolayısıyla Turizm Bakanlığı ile de görüşmelerimiz oldu. Bu dönemde manevi olarak da üyelerimizin yanında olmaya çalıştık.”

Rehberler Odası Başkanı'na 2021 ile ilgili tahminlerini sorduğumda da “Aşıdan sonra daha güvenilir bir ortam oluşacak ve yavaş yavaş 2021'de turizm açısından bir hareketlilik başlayacaktır. 2020 durağan geçtiği için 2021'de Mart ayından sonra yaza doğru sektörümüzün hareketleneceğini tahmin ediyoruz. 100 yıl öncesinde olduğu gibi bu pandeminin de geçici bir durum olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu süreçte pandemi nedeniyle zarar gören rehberlere destek mahiyetinde yaz döneminde kamu bankası marifetiyle 10 bin TL kredi imkanı oluşturdu ancak çalışamayan rehberler, ödeme günü geldiğinde kara kara düşünmeye başladı. Lisanslı rehberler, serbest çalıştıkları için işsizlik kapsamındaki ödeneklerden de yararlanamadı. Sayıları çok az olan, acentelere kayıtlı çalışan rehberler, bunlardan yararlanabildi. Çalışacak alan bulamayan pek çok rehberin krediden öte nakdi destek beklentisi var. Tek tutundukları dal da aşı... Aşı ile beklenen rahatlama gelmezse pek çok sektör için olduğu gibi rehberler için de daha da zor günler kaçınılmaz olabilir. Bursa özelinde Turist Rehberleri Odası'nın atacağı adımlar, hem meslek grubu hem de kent turizminin geleceği açısından önemle takip etmek gerekiyor.

Yazarın Diğer Yazıları