USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
26 Kasım 2020 Perşembe 12:52

Şarlı "Esnaf Türkiye ekonomisinin yapıtaşı"

Şarlı Esnaf Türkiye ekonomisinin yapıtaşı

Şarlı, bünyesinde "www.haberindogrusu.com" ve "www.yeniekonomi.net" sitelerini barındıran Troyka Medya'ya özel açıklamalarda bulundu. Esnafın, pandemi sürecinde bir yandan işini döndürmeye gayret ettiğini diğer yandan da çalışanlarına maaş vermeye çalıştığını dile getiren Şarlı, "Bir durgun suya taş attığınız zaman halkalar oluşmaya başlar. O halkalar genişler. İşte o taşın atıldığı nokta esnaf ve sanatkârın olduğu noktadır. Ondan sonra diğer kesimlerde etkilenmeye başlar. Esnaf ve sanatkâr bu pandemiden olumsuz bir şekilde etkilendi. Umarım bu süreç bir an önce biter ve eski günlere geri döneriz" dedi.

 

"Esnafın her zaman yanındayız"

 

Covid-19 nedeniyle tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz karşısında Türkiye de hükümetin bazı önlemler aldığına dikkati çeken Şarlı, ilk olarak daha önceki kredilerini ödemeyen esnafa yönelik, takip, icra ve diğer işlemlerin durdurulduğunu aktardı. Şarlı, "Esnafa 25 bin liralık kredi verildi. Vergisi, iş yeri kirası ve çalışanların maaşı bu krediyle sağlandı. Bu krediyi ilk defa alacak olan esnaf ve sanatkârlar bankadan aldı. Ama bizden daha önce kredi almışsa bu krediyi biz temin ettik. Kredi verilen esnafın, önceki kredileri ödeyip ödemediğine bakılmadı. Türkiye'de 957 tane kooperatif var. Türkiye'de bu 25 bin liralık kredilerden en çok veren Bursa oldu. 2 bine yakın ortağımıza bu krediden kullandırdık. Bu imkânlarla esnafa nefes aldırmaya çalıştık. Hem iyi günde hem kötü günde esnafın yanındayız" diye konuştu.

 

"Kıvanç duyuyoruz"

 

Kooperatif olarak esnafın iyi gününde de kötü gününde de yanında olduklarını anlatan Bahri Şarlı, "Normal şartlarda esnaf krediyi banka yerine bizden alırsa faiz anlamında büyük avantaja geçiyor. Örneğin bizim esnafa kullandırdığımız kredinin faizi yıllık yüzde 9. Bunun yarısını esnafımız, yarısını ise devletimiz ödüyor. Bursa'da 1952 yılında kurulan kooperatifimiz bugüne kadarda 33 bin küsur kişi esnafa kredi vermiş. Küçük bir esnaf olarak bizden kredi alan ve bugün bir holding olanlar var. Mesela Özdilek, 1974 senesinde bizden kredi almıştı. Rahmetli Ali Osman sönmez, İnegöl kooperatifin ortağıydı. Baktığınız zaman Türkiye’de pek çok holding zamanında küçük esnafken kooperatifimizin desteğiyle büyümüşler ve bugün holding durumuna gelmişler. Bunlar bizim için kıvanç verici hadiseler" değerlendirmesinde bulundu.

Kooperatiflerin Türk ekonomisine çok büyük katkı sağladığını, bütün kooperatiflerin amacının karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma olduğunu söyleyen Şarlı, şöyle devam etti: "Devletimizin böylesine anlamlı bir katkısı var. Biz kredi vermek için kurulmuş teşkilatlarız. Türk milletinin yardımlaşması var. Bu yardımlaşma sayesinde kooperatiflerimiz bugün fevkalade büyük hizmet görmekte. Esnaf ve sanatkâr kendini ve ailesini ne kadar düşünüyorsa aynı şekilde yanında çalışan elemanında geleceğini düşünür. Pek çok esnafımız önce çalışanının maaşını öder, kalanını evine götürür. Esnaf aslında ekonominin kahramanı. Orta direğin ta kendisi. Ekonominin olmazsa olmazı. Türk esnaf ve sanatkârı aile yapısıyla komşuluk ilişkileri itibariyle ve ülkeye verdiği destek itibariyle verdiği istihdama katkı ekonomiye ödediği vergiyle katma değer yaratması. Esnaf Türkiye'nin bel kemiği. Esnaf ve sanatkâra ne kadar destek verilirse ne kadar önem verilirse o kadar ekonomiye katkısı o kadar fazla olur. Esnafın yüzü gülüyorsa Türkiye’nin de yüzü gülüyordur" diye konuştu.

 

Kaynak: https://haberindogrusu.com/index.php