USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
30 Ocak 2021 Cumartesi 10:52

SAVUNMADA YERLİ GÜÇ ARTIYOR

SAVUNMADA YERLİ GÜÇ ARTIYOR

MİLGEM projesinde üretilen 5.ci Türk gemimiz olan “TCG İstanbul” fırkateyninde Alkın yüksek basınçlı hava kompresörleri kullanıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılıdığı törenle denize indirilen TCG İstanbul, Alkın’ın onuru oldu. Yurdumuzun savunma sanayinde dışa bağımlılıktan kurtularak yerli milli üretimini gerçekleştiren Alkın, savunma sanayimizde görev alan TCG gemilerimizde ayrı bir gururu yaşıyor. Hali hazırda MİLGEM projesi dahilinde üretilen gemilerde de Alkın Kompresörleri kullanılacaktır. Alkın bu üretimlerde yerlilik oranını yüzde 85’e yakın oranda gerçekleştirmektedir.

Türkiye de yüksek barlarda üretim yapabilen tek firma olan Alkın Kompresör, 415 bar’a kadar kompresör üretebiliyor. Aile şirketi olan Menderes’te ki Alkın Kompresör ile Kemalpaşa da bulunan Aydın Trafo Kompresör fabrikasını modern ve yeni bir tesis olarak Pancar Sanayi Bölgesi’nde 2021 yılı içinde aynı çatı altında toplayacak.

Alkın Kompresör, 2023 stratejisi ile hedeflenen yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için savunma sanayi projelerine özel çözümler sunuyor. Özellikle son 10 yıldır Türk Savunma Sanayi için çalışan firma, bu doğrultuda savunma sanayinde ithalata bağımlılığı azaltma açısından çok büyük öneme sahip olan Milli Gemi (MİLGEM), Amfibi Gemi-Tank Çıkarma Gemisi (LST), Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD), Yeni Tip Karakol Bot (YTKB), Test ve Eğitim Gemisi (TVEG), Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu (ACMB) projeleri için farklı adet ve özelliklerde yüksek basınç solunum havası kompresörleri, azot üretim sistemi ve dolum kasaları tasarlayıp, üretimini gerçekleştirdi.

 

.......................................................
Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber


Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin