USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Mayıs 2021 Salı 17:50

SEBZE-MEYVE FİYATLARI DÜŞÜYOR MU?

SEBZE-MEYVE FİYATLARI DÜŞÜYOR MU?

Bursa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Aydın Akyol, kapanma ve olumsuz hava koşulları nedeniyle yükselen sebze-meyve fiyatlarının hızla düşeceğini açıkladı.

 

Tam kapanma süreci ve sonrasındaki kontrollü normalleşme döneminde sebze-meyve ürünlerinin tedarikinde yaşanan sıkıntılar ve olumsuz hava koşulları, tüketicileri mağdur ederken sebze-meyve komisyoncuları, durumun geçici olduğunu ve tezgâhlarda fiyatların düşeceğini dile getirdi.

 

KAPANMADAN SONRA ÜRETİM ARTTI

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülke genelinde uygulanan 17 günlük tam kapanma dönemi sonrası, gıda sektöründe sebze fiyatları düşüşe geçti. Gelişmeleri değerlendiren Bursa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Aydın Akyol, “Üreticiler, Koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde kaldı ve bu süreçte üretim azaldı. Soğuk hava şartları da sebze ve meyve üretimini olumsuz etkiledi. Tam kapanma sonrasında çiftçiler ürünlerine bakabildi ve üretim arttı. Havaların güneşli olması da yurt genelinde tarımı olumlu etkileyen faktörlerden biri oldu” ifadelerini kullandı.

 

HASAT, OLUMLU YANSIYACAK

 

Kısa zaman içerisinde fiyatların pazarlarda daha uygun fiyatlardan satılacağını da dile getiren Aydın Akyol, “Türkiye’nin tamamında ürünlerin aynı zamanda üretime başlaması fiyatların azalmasında büyük fayda sağlayacak. İnsanların en çok tükettiği domates, salatalık, patlıcan, patates gibi ürünler 6 ile 12 liranın üstünde satılıyordu. Ama bu fiyatlar, düşmeye başladı. Daha da düşecektir. Erik, şeftali ve yenidünya gibi ürünlerde henüz ilk hasatlar olduğu için fiyatlar yüksek seyredir. Meyve fiyatlarında da hasat başladıkça daha fazla düşüş yaşanacaktır” dedi.

 

Özel Haber: Sevdanur Kaya