USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Mayıs 2023 Perşembe 15:08

Seçmen Nasıl Bir Mesaj Verdi?

Seçmen Nasıl Bir Mesaj Verdi?

14 Mayıs seçimlerinde kimin kazanıp kimin kaybettiğinden daha önemli olan, yüzde 83'lük katılım ile dünyaya demokrasi dersi vermemizdir.

Günlerdir, hatta aylardır nefes nefese öncesi ve sonrasını takip ettiğimiz bir seçim süreci yaşadık.

 

İlk sandıkların açılmaya başlamasından son sandıklara kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kazanma ihtimali hep vardı. Gecenin sonunda ikinci tur seçimlerine gidilmesi yönünde halk iradesi ortaya çıktı.

 

Hâlbuki Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na 5 puan fark attı. Ancak sistem gereği 50 artı 1'i bulamayınca ikinci tur kaçınılmaz oldu.

Seçmenin burada verdiği mesaj şu olmuştur… Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerdeki en önemli söylemi olan tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet vurgusu, ekonomik sıkıntılar çeken seçmenin terör unsurlarına karşı öncelikli tercihi olmuştur.

 

Peki, şimdi ne olacak?
20 yıldır her seçimde partilerin liderleri olarak birbirleriyle yarışan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nu seçmen, baş başa yarışacakları bir ortama getirdi. Sadece ikisinin bir birlerine üstünlük sağlayacakları 28 Mayıs'taki seçimler, Türkiye'nin 5 yıllık sürecini belirleyecek.


Kazananın Türkiye olması için pazar günü olduğu gibi 28 Mayıs'ta da seçmen, sandığa giderek bu işi Türkiye'nin gündeminden kaldırmak için gerekeni yapacaktır.

 

Bu seçimler ekonomik gündem odaklı tartışmalardan ziyade ülkenin bekasını ilgilendiren konuların seçmeni daha fazla ilgilendiğini ortaya koymuştur. Ne var ki 28 Mayıs’taki seçimin ardından ülkenin bekasını ilgilendiren konuların yanında ekonomi odaklı meseleler de gündemi belirleyici olacaktır. Zira ekonomi, tüm meselelerin temelidir.

Yazarın Diğer Yazıları