USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Mart 2021 Pazartesi 12:06

BUTTİM: BÜYÜME, SÜRDÜRÜLEBİLİR OLM

BUTTİM: BÜYÜME, SÜRDÜRÜLEBİLİR OLM

Bursa Uluslararası Tekstil Ticaret Merkezi (BUTTİM) Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Şengül, pandemi sürecinin damgasını vurduğu 2020 yılı ve 4. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi. Yapılan açıklamada, Türkiye’nin 4. çeyrekte yüzde 5,9, 2020 yılında ise yüzde 1,8 büyüdüğü kaydedildi. Şengül, pandemi krizinin damga vurduğu 2020’de ülke ekonomimizin yüzde 1,8 oranında büyüme kaydetmesini önemli bulduklarını kaydetti. “Büyümenin sürdürülebilir olması için fiyat istikrarının sağlanmasını ve ihracatçının daha fazla desteklenmesini bekliyoruz” dedi.

 

“BÜYÜMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI GEREK”

 

BUTTİM Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Şengül rakamlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılı ve geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Ekim-Aralık 2020 dönemine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verileri de duyuruldu. Açıklanan verilere göre Türkiye 4. çeyrekte yüzde 5,9, 2020 yılında ise yüzde 1,8 büyüdü. Üretim yöntemine göre dört dönem toplamıyla elde edilen yıllık GSYH, zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2020 yılında bir önceki yıla göre %1,8 arttı. Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH, 2020 yılında bir önceki yıla göre %16,8 artarak 5 trilyon 47 milyar 909 milyon TL oldu. Kişi başına Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2020 yılında 60.537 TL oldu. Pandemi krizinin damga vurduğu 2020’de ülke ekonomimizin yüzde 1,8 oranında büyüme kaydetmesini önemli buluyoruz. Büyümenin sürdürülebilir olması için fiyat istikrarının sağlanmasını ve ihracatçının daha fazla desteklenmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

BUTTİM YOĞUN ÇABA SARF EDİYOR

 

Pandeminin etkilerine rağmen üretimin ve ihracatın aksamaması adına BUTTİM olarak yoğun çaba sarf ettiklerini hatırlatan Şengül, sanayicilerin üzerindeki yüklerin hafifletilmesi, desteklerin artarak devam etmesi ve finansmana erişimin kolaylaştırılması gibi adımlarla büyüme rakamlarımızın daha da yüksek seviyelere çıkacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...............

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin