USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
09 Temmuz 2021 Cuma 17:54

SİBER SALDIRILARA HAZIRLIKLI MISINIZ?

SİBER SALDIRILARA HAZIRLIKLI MISINIZ?

Bilim ve teknoloji, internet sayesinde hayatımızın tümünde yer almaya başladı. Pandemi döneminde hayata geçirilen evden çalışma modelinin ardından e-ticaretin yükselmesi ile birlikte iş yaşamında siber güvenlik tehditleri ortaya çıkmaya başladı.

 

Siber ataklardaki artışın yüzde 500’ e ulaştığı süreçte bilişim sektörü, güvenlik önlemlerine hiç olmadığı kadar önem vermeye ve siber tehditler işletmelerde ilk üç risk arasında yer almaya başladı.

 

Günümüzde gün geçtikçe artan veri kayıpları hakkında Sophos’un gerçekleştirdiği ankette, Türkiye’deki bilgi ve teknoloji ekiplerinin yüzde 86’sı siber saldırıların yoğunlaştığını söylüyor.

‘Veri yedeği firmaya hayatta bir kez lazım olur o gün ya vardır ya yoktur.’ Bu nedenle güvenlik yatırımlarınızı siber saldırıların ardından değil, iş işten geçmeden önce yapmalısınız.

Devletler de kamu kuruluşları da özel sektör de gerekli önlemleri almak zorundalar. Aksi takdirde günümüzde şahit olduğumuz siber risklere karşı doğru yönetim sağlayamazsınız.

Veri kaybının önlenmesi amacıyla anlaşmalı olduğunuz veri merkezlerinde (data center) coğrafi yedekleme sisteminin bulunması, farklı lokasyonlardan coğrafi veri yedeklemelerinize ulaşımınızı sağlayacaktır. Firmanızın verilerini güvenlik konusunda koruyabilmeniz için ‘Tier 3+’ standartlarına da uyumlu veri merkezlerini tercih etmelisiniz.

 

Sonuç olarak, bireysel ya da kurumsal olarak siber güvenlik riskleri konusunda bilinçli olmalıyız. Dinamik bir süreçten geçtiğimizi unutmayarak, büyük kayıplar yaşamadan önce hayatımızın her alanında olan siber güvenlik sorununu sürekli olarak gündeminizde bulundurarak önemleri için harekete geçmelisiniz.

Yazarın Diğer Yazıları