USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
04 Aralık 2021 Cumartesi 17:49

SİİRT’E 2 MİLYAR 500 BİN LİRALIK 75 YATIRIM

SİİRT’E 2 MİLYAR 500 BİN LİRALIK 75 YATIRIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Siirt’te 3 yılda yapılan toplam 2 milyar 500 milyon lirayı aşan Siirt-Eruh karayolundaki Zarova Köprüsü, Millet Bahçesi, Şirvan Barajı ve HES, Lineer Metal AŞ. tarafından Siirt Organize Sanayi Bölgesinde Türk-Katar ortaklığıyla 102 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen Çinko İzabe Tesisi başta olmak üzere, 72 kamu ve 3 özel yatırımı açmak üzere Siirt’e geldi. Açılış töreninde konuşan Erdoğan, yaptıkları hizmet ve yatırımların yanı sıra terörü bölgeden silip attıklarını belirterek, "Artık terörü, terörist saldırılarını değil, üretimi, istihdamı konuşacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehrimize kazandırdığımız toplam yatırım bedeli 2,5 milyarı geçen 75 kalem ve hizmetin resmi açılışını bugün gerçekleştiriyoruz. Yılda 50 bin ton üretimle başlayıp ilave yatırımlarla önce 120 bin ton sonra 250 bin tona çıkacak olan bu çinko tesisi, şehrimize yapılan en büyük ve önemli yatırımdır. Projenin tamamı bittiğinde yatırım bedeli 400 milyonu bulacak. Tesis üretim kapasitesini 90 bine çıkardığımızda ülkenin ihtiyacını karşılayacak hale gelecektir. 7 bin 500 kişiye iş istihdamı sağlayacak. Böylece dışa bağımlı olduğumuz çinko, buradan üretilecektir.

Artık terörü, terörist saldırılarını değil, üretimi, istihdamı konuşacağız. Cudi'nin, Kato'nun, Herekol'un adı terörle değil, yatırımla anılmaya başlandıysa, büyük ve güçlü Türkiye hedefine emin adımlarla yürüyoruz demektir. İnsanlar iş ve aş için buralardan göçmeyecektir. Bu yatırımı, Katarlı ortağı El Atiye ile birlikte hayata geçiren Fikret Baydarman'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca 575 milyon liralık bir yatırım olan Şirvan Barajı ve HES’i de hizmete açıyoruz. Hem enerji üretimimize katlı sağlayacak hem de topraklarımızın verimini arttıracak. Zarova Köprüsü'nün açılışını da bugün burada yapıyoruz.

Siirtlilere daha iyi hizmet etmek için Milli Eğitim Bakanlığı polis ve jandarma teşkilatı hizmet binalarını, Milli eğitimde 30 ayrı yatırımı, sağlıkta 10 ayrı yatırımın resmi açılışını da bugün yapıyoruz. 19 yılda Türkiye’de demokrasiyi genişletmek için verdiğimiz mücadelenin en yakın şahidi sizlersiniz. Bu ülke, insanların inançlarını yaşamasını engellemek için hoyratça üzerine gelindiği karanlık dönemlerden geçti. Bunu değiştirmek isteyenlerin önü kesildi. Bu asırlık engeli geçmek için milletimiz AK Parti'yi iktidara getirdi" şeklinde konuştu.

  

“Siyaset meydanında karşımıza çık”

Kemal Kılıçdaroğlu'na sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Terör örgütlerine randevusuz gidebilirsin ama devletin kurumları ciddidir, buralara öyle rastgele gidemezsin. Hiç merak etmeyin, biz dimdik ayaktayız. Siz bize bu gücü verin, biz yola devam edelim. Ülkemizin başına toplanan baskı ve zulüm bulutlarını sizinle beraber, birer birer dağıttık. Bu yolda böyle yürümeye var mıyız? Maşallah, Allah nazardan saklasın. Şimdiye kadar yaptığımız hizmetten istisnasız insanlarımızın tamamı yararlanacak. Çıktığımız bu yolda tek güvencemiz Allah’ın yardımı ve aziz milletimizin desteğidir. 2023’e hazır mıyız?

CHP’nin hem merkezi hem sembolü olduğu bir zihniyet, yine arsızca milleti ve devleti tahkir edecek işler yapıyor. Siyasete gücü yetmeyen CHP, devlet kurumlarını basıp memurları tehdit ediyor. Siyaset er meydanında, kendi mecrasında yürütülür. İşte siyaset burada. Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum, kamu kurumlarını basmayı bırak. Memurları tehdit etme, çık siyaset meydanında karşımıza.

2023 seçimlerinde milletimiz bunlara nihai derslerini verecektir. Avrupa’ya en yakın üretim merkeziyiz. Dünyanın tamamına kolayca ulaşabilecek bir merkezdeyiz. Şimdi bölge genelinde her yere huzur geldi. Gecenin her saatinde insanlar sokağa çıkabiliyor. Siz inandınız ve biz de size güvendik, birlikte yürüyoruz. Son 3 yıldır bize ekonomimiz ile saldırıyorlar. Üretim, yatırım, ihracat ve büyüme ile ülkemizin ekonomisini güçleştirmeye çalışırken diğer yandan insanlarımızı rahatlatacak adımlar atıyoruz. Yüksek faizlere karşı sanayicilerimizi rahatlatacağız. Üretenin, istihdam sağlayanın daima yanında olacağız. Çalışanlarımızı enflasyona karşı korumak için gerekli tedbirleri alacağız. Özel sektörün de önümüzdeki dönemde genel olarak istihdamı yükseltmesi anlamında bir ücret yükseltme politikasına gideceğine inanıyorum. “