USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
13 Temmuz 2021 Salı 16:09

SİMİT 2,75 TL OLMALI!

SİMİT 2,75 TL OLMALI!

Bursa Simitçiler ve Unlu Madde İmalatçıları Odası Başkanı Erdal Pınar, simit başta olmak üzere unlu mamullerde fiyat artışına gidilmiş olsa da hammadde fiyatlarının artış hızına yetişemediklerini açıkladı.

 

 

Bursa Simitçiler ve Unlu Madde İmalatçıları Odası Başkanı Erdal Pınar, simit başta olmak üzere unlu mamullerdeki son zamları hammadde fiyatlarındaki artıştan dolayı yapmak zorunda kaldıklarını belirterek gümrük vergilerinin düşürülmesi çağrısında bulundu. Başkan Erdal Pınar, “Hammadde fiyatları haftalık arttığı için bu, ürünlere yansıyor. Değirmenler haftalık zam uyguluyor. Bakanlığımızdan gümrük vergilerinin düşürülmesini talep ettik” açıklamasını yaptı.

 

 

‘HAM MADDE FİYATLARI UÇTU’

 

Hammadde fiyatlarındaki artışın simit fiyatlarına yansıdığını dile getiren Erdal Pınar, “Bizim satışımız daha çok ‘gel-al-git’ mantığında olduğu için bir personel ile çalışıp bunu dağıttırma şansımız da yok. Çünkü insanlar yürüme mesafesinde alışverişlerini yapıyordu. Simit-poğaça alışverişi bu şekilde olduğu için esnafımız kazanamadı. Artık normalleşme dönemine girmiş bulunmaktayız. Ama bu dönemde hammaddede yani un, yağ, susam vb. ürünlerin fiyatlarında geçen seneye kıyasla yüzde 41.5 rtış yaşandı. Şu an 2.25 TL’ye simidi satıyoruz ama aslında fiyatı 2.75 TL olması gerekiyor ki esnafımız para kazanabilsin. Çünkü aldığımız malın fiyatı şu anda 225 liraya çıktı. Hammadde fiyatları adeta uçmuş durumda” dedi.

 

 

‘50-70 BİN TL FAİZSİZ DESTEK İSTİYORUZ’

 

Bir buçuk yıldan beri esnafın zor günler geçirdiğini kaydeden Pınar, “Bazı esnafımız NACE kodu uyumsuz olduğu için devletin verdiği desteklerden yararlanamadı. Bizim bünyemizde 700 üyemiz var. Sadece 120’si devletin destek ve kira yardımlarından yararlanabildi. Esnafa kalıcı destek istiyoruz devletimizden. Esnaf olarak sürekli borçlandık. 50-70 bin TL faizsiz destek istiyoruz ki önümüzü görelim. Çünkü geçirdiğimiz bu zorlu bir buçuk yılı ancak 3 yılda atlatabiliriz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Özel Haber: Buket Budak