USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
21 Haziran 2022 Salı 09:21

Size Yakışan Da, Beklenen De Budur

Size Yakışan Da, Beklenen De Budur

 

Bursaspor Kulübü, tarihinde ilk kez Avrupa'da final oynama başarısını henüz 5 yıl önce kurulmuş basketbol takımıyla yaşadı. Sonuçta iki takımdan birinin kazanacağı EuroCup Kupası Bursa’ya getirilemese de şehrimize, ülkemize bu gururu yaşattıkları için Frutti Exstra Bursaspor Basketbol Takımı oyuncularına, yöneticilerine ve teknik heyetine bir kez daha teşekkür ederiz.

Elbette teşekkürü fazlasıyla hak edenler arasında takımımızın marka sponsoru Uludağ İçecek Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Kızıl ve ağabeyi Levent Kızıl’dır. Kızıl kardeşlerin Bursa ve Bursaspor sevgisini bilenler, şüphesiz kendilerine minnettardır. Nitekim Bursaspor’un düştüğü 1’inci Lig’den Süper Lige çıkmayı başardığı sezon, kulübün başında Levent Kızıl vardı. Bugün ise EuroCup’ta final oynama başarısı göstererek tüm Avrupa'ya Bursa’nın adını duyuran Frutti Extra Bursaspor Basketbol Takımı'nın ana sponsoru konumunda Ömer Kızıl vardır. Elbette Kızıl kardeşlerin babaları merhum Ayhan Kızıl, dedeleri Nuri Erbak’ın bu şehre katkıları hiç unutulur mu? Nurlar içinde yatsınlar...

Şimdi peri masalı bittiğine göre çok kısa sürede mucizeyi gerçekleştiren Bursaspor Basketbol Takımı’nın başarısının sürdürülebilir olması için yapılması gereken işler vardır.
En önemlisi de Türkiye Basketbol Ligi’nde her zaman rekabetçi ve de iddialı bir takım olabilmektir. Bunun için nelerin yapılması gerektiği noktasında, final karşılaşması öncesi Bologna’da Line TV ekibi olarak özel röportaj yaptığımız Ömer Kızıl, önemli açıklamalarda bulundu. Bunların bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mesela, Bursaspor Basketbol Takımı’na sponsor olduktan sonra hiçbir sanayi kuruluşundan reklam istemediklerini aktaran Kızıl, şunları söyledi: “Biz sanayicimizden tek bir şey istiyoruz. Sadece çalışanlarının eşleriyle, çocuklarıyla gelebilecekleri sezonluk kombine bilet almalarıdır.” Gerekçesini de şöyle açıklıyor: “Maçlarımızı oynadığımız 7 bin 600 seyirci kapasiteli TOFAŞ Spor Salonu için 4 bin kombine satışına çıkacağız. Eminim, sanayicimiz herhalde tamamını satın alacaktır. Kalan diğer biletlerin de doğru bir planlamayla satışını sağlayacağız.”

Asıl amacı ise söyle açıklıyor: “Sanayiciden reklam almak değil, doğru fiyatla sanayicinin çalışanlarına çocuklarıyla gelip 3 saat geçirebilecekleri harika sosyal bir aktivite imkânı sunmak.”

Kızıl, şu önemli vurguyu da yaptı: “Sanayiciden para isteyerek ısırmak doğru bir şey değil. Sanayicinin de katkı koyarak insanların mutlu olmasını sağlayacak ortamlar yaratmak istiyoruz. Siz bunu yaparsanız destek zaten siz gitmeden ayağınıza gelir. Avrupa'da final oynamamızın ardından artık kendimizi anlatmaya ihtiyacımız yok.”

Kızıl, Frutti Extra Bursaspor Takımı’nın Avrupa’da final oynamasıyla kentimizde basketbola ilginin artacağını ve zaman içinde maçlara ailecek gelenlerin çoğunlukta olacağını da söyledi. Frutti Extra Bursaspor gibi kulüplerin sponsor desteği olmadığı zaman ayakta kalmalarının güç olduğunu da işaret eden Kızıl, şunları söyledi: “Frutti Extra olarak kulübün yüzde 40-50 bütçesini karşılıyoruz. Her daim Frutti Extra olacak deyi bir yok. Bu yüzden kulübün kendi ayakları üzerinde kalabilmesi için ana sponsorun etkisi ne kadar azaltılırsa yüzdesel olarak kulübün gücü artar. Avrupa’daki başarı grafiğimiz nedeniyle seneye göreceksiniz inşallah ulusal bazda ticaret yapan firmalar bizlerle buluşup sponsor olmak isteyeceklerdir.

Kesinlikle doğru bir tespit… Nitekim, kurulduğu ikinci yılında ekonomik nedenlerle kapanması gündeme gelen kulüp, mütevazi bir bütçeyle bugün Avrupa’da final onayacak konuma gelebiliyorsa doğru sponsor firma ve doğru işler sayesindedir. Hayalin gereceğe dönüştüğünü Avrupa’da final oynayarak gösteren Frutti Extra Bursaspor’un bundan sonra yapması gerekenleri ise Kızıl şöyle ifade etti: “Ayağımızı yorganımıza göre uzatıp her geçen gün çıtayı yukarıya taşıyacağımıza inanıyorum. Böylece önce Türkiye Basketbol Ligi'nde sonra da Euro Lig ve EuroCup’ta kalıcı olmak adına doğru, sürdürülebilir bir bütçe yapmak gerekiyor.” Sizlere yakışan da, beklenen de budur.

 

Ersel Peker

Yazarın Diğer Yazıları