USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Nisan 2023 Salı 09:47

Soğan Fiyatlarında Denge Ne Zaman Olacak?

Soğan Fiyatlarında Denge Ne Zaman Olacak?

 

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, soğan hasadı kapsamında Karasu Mahallesinde soğan tarlasını ziyaret ederken fiyatlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Ambalaj Sistemi İçin Çağrı

Başkan Özkan; "Soğan ürünü, ekim ayında kışlık olarak hasadı yapılıyor. Üreticiler ve tüccarlar tarafından depolara konuluyor. Türkiye’mizin tüketimi için gerekli olan soğanlar mecburen depoya konulmak durumunda. Depolar da soğuk ve dondan etkilenebiliyor. Bazen depolanmak üzere konulan soğan depolarının çok sağlıklı olmaması hasebiyle, kışın Eskişehir, Polatlı Suluova gibi bölgelerde aşırı soğuk, don münasebetiyle soğanlarda çeşitli hastalıklar, zaiyat olabiliyor, yani depoya konulan ürünler fire verebiliyor. Özellikle ambalaj sistemini değiştirmek gerekiyor. 70-80 Kg çuvallar yerine, 25 Kg ambalajlara koyarsak, daha az zaiyat yaşanacağını düşünüyoruz. Ayrıca elverişli depolar oluşturulursa, devletimiz bu konuda teşvikler verip üreticileri desteklerse, bu tür spekülatif faaliyetlerin de oluşmayacağını düşünüyoruz” dedi.

 

Yol Kenarlarında Dökülen Soğanlar

Yol kenarlarında döküldüğü görüntüleri ortaya çıkan soğanların hastalıklı ve fireli ürünler olduğunu da aktaran Özkan, “Bu ürünler kaliteli soğan değil, kimse malını çöpe atmaz; bunlar hastalıklı ve işçilik yapılırken, ambalajlanırken pazarlara sunulmayacak düzeydeki zaiyatlı ürünler. Güzellikler şehri Karacabey’imizde de çeşitli ürünler üretiliyor” diyen Başkan Özkan, “Soğan geleneksel ürünümüz. Karasu'da üretici Lütfü Demirbaş'ın tarlasındayız, soğanları yetişmiş durumda. Bayram sonu ambalajlayıp piyasaya arz edecek. Bu vesileyle tüm üreticilere hayırlı bir sezon diliyoruz” diye konuştu.