USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
12 Şubat 2021 Cuma 17:39

SOSYAL MEDYA "GÖKMEN" DEDİ

SOSYAL MEDYA "GÖKMEN" DEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Uzay Programı hedeflerini açıklamasının ardından Türk uzay yolcusuna verilecek isim tartışması, sosyal medyada zirveye yerleşti. Haber portalımızın sosyal medya hesaplarında düzenlediğimiz ankette kullanıcılar, tercihlerini ‘Gökmen’den yana kullandı.

Ay’a gidiş müjdesini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk uzay yolcusuna verilecek ismin astoronot veya kozmonot değil, Türkçe bir isim olacağını açıklamıştı. Türkiye’yi yeni bir isim bulmaya davet eden Erdoğan’ın bu çağrısı, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

ERDOĞAN ÇAĞRI YAPMIŞTI


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uzay programındaki onuncu ve son hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir. Dil bilimcilerimize bir çağrıda bulunuyorum; Gelin, Türk uzay yolcularına Türkçe bir isim bulalım. Tabii yalnızca dil bilimciler değil, 83 milyon vatandaşımız da özgün fikirleriyle bu arayışa ortak olabilir” ifadelerini kullanmıştı. Haberin Doğrusu ve Yeni Ekonomi haber portallarında düzenlenen isim önerileri anket çalışmasında en çok oy alan isim, ‘Gökmen’ oldu. Gökmen ismi, ankette Fezai, Cacabey, Uzayfa ve Evrenot gibi isim önerilerini eleyerek birinci sıraya yerleşti.

BURKAY, 8 YIL ÖNCE AÇIKLAMIŞTI


‘Astoronot’ kelimesinin Türkçe karşılığı için isim önerilerini açıklayan Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Gürer Gülsevin, gök kelimesi ile başlayan ‘Gökmen’in uygun olacağı mesajını vermişti. Bursa’da kısa süre önce açılışı gerçekleştirilen ve kısa adı GUHEM olan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi projesini açıklayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin ilk astronotunun bu merkezden çıkacağına işaret etmişti. Burkay, GUHEM'in Türkiye'nin Gökmen'i olmayı hayal eden çocuk ve gençlere ufuk kazandıracağını da yeniden dile getirmişti. GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu da sosyal medyada takipçilerine merkezi hatırlatarak, “Türk uzay yolcusuna verilecek en güzel isim Gökmen değil mi?” sorusunu yöneltti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..............

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin