USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Mart 2022 Cuma 00:29

Söylentilere Göre Alışveriş Yapmayın

Söylentilere Göre Alışveriş Yapmayın

Ayçiçeği yağı ile ilgili söylentiler nedeniyle yakın zamanda tüketicinin panikle yanlış alışveriş davranışına yöneldiğini belirten Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç, “Söylentilere göre alınan ihtiyaç fazlası ürünlerin bozulma riski göz önünde bulundurulmalı” açıklamasını yaptı.

 

Ayçiçeği yağı yüklü gemilerin, Rusya-Ukrayna eksenindeki gelişmeler nedeniyle mahsur kalmasının ardından sosyal medyada dillendirilen ‘ürün kalmayacak’ yönündeki söylentilerin tüketiciyi paniğe sevk ettiğini ve bunun da fiyatları artırdığını kaydeden Bursa Perakendeciler Derneği (Bursa PERDER) Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Kılıç, fazladan alınan ürünlerdeki bozulma tehlikesine dikkati çekti.

 

‘TÜM EKİPLERİMİZLE TEYAKKUZDAYDIZ’

Özellikle sosyal medya üzerinden yayılan yanlış ya da eksik bilgilerin tüketicileri paniğe sürüklediğini vurgulayan Bursa PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Kılıç, “Özellikle ayçiçeği ve makarna başta olmak üzere temel gıda ürünlerinin kalmayacağı, marketlerin ve tedarikçilerin satış yapmayacağı yönündeki iddialar, marketlerde kısa sürede anormal yığılmalara yol açtı. Biz yerel marketler olarak yığılmaların önüne geçmek için tüm ekiplerimizi teyakkuz haline getirdik. Halkın panikle alışveriş yapması, arz-talep dengesini bozduğu için mal temini ve satışında zaman zaman sıkıntılar yaşandı, fiyatlar da tırmandı. Neyse ki perakendeciler ve toptancıların özverili çabalarıyla paniğin daha fazla büyümesi önlendi. Tüketicilerimiz, ihtiyacın çok çok üstünde alınan ürünlerin hava şartlarına göre bozulma riskinin olduğunu unutmamalı” diye konuştu.

 

‘RESMİ AÇIKLAMALAR DİKKATE ALINMALI’

Tüketicilerin bu tür söylentiler karşısında sağduyulu davranmalarını beklediklerini ve yerel marketler olarak tedarik zincirinin sağlıklı işlemesine azami dikkat ettiklerini de kaydeden Haşim Kılıç, “Ülkemiz hem yerli üretim, hem de ithal ürün noktasında iç talebe yanıt vermeye yeterli güç ve altyapıya sahip. Temel gıda başta olmak üzere tüm ürünlerde ülkemizin, her türlü talebi karşılamaya yeterli olduğunun altını çiziyoruz. İhtiyacın fazlasından yapılan her alışveriş, ticaret dengesini bozduğu için her zaman fiyatları artırıcı olacaktır. Bu tür gelişmeler olduğunda halkımızdan, devletimizin ve biz sektör temsilcilerinin yaptığı açıklamaları dikkate almalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.