USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Haziran 2023 Perşembe 12:06

Su Uludağ'dan, Enerji Güneşten

Su Uludağ'dan, Enerji Güneşten

Teşviklerle de desteklenerek her geçen gün önemi biraz daha artan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı hızla yaygınlaşmakta. 


Özel sektörü bu yönde teşvik etmek amacıyla özellikle kamu kurumlarında kullanılmaya başlanan güneş enerji sistemleri (GES) için kentimizde Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalara öncülük ettiği pek çok tesis var. Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluş ve iştirak şirketleri bünyesinde 2022 yılı içinde yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisi toplam 142.280.057 kW. Yani üretilen bu enerji, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluş ve iştirak şirketleri bünyesinde 2022 yılı içinde tüketilen elektrik enerjisinin yüzde 54'ünü karşılıyor. Daha da önemlisi, bu şekilde üretilen elektrik enerjisiyle toplam 2 milyon 782 bin 365 adet ağaç dikimine eşdeğer olarak 62 bin 603 ton karbondioksit salınımı engellenmiş.

Eminim pek çoğumuzun dikkatini çekmiştir. BursaRay'ın tüm istasyonlarının çatılarına da kurulan güneş enerjisi sistemleri sayesinde elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Son olarak Bursa Jeotermal A.Ş. Kaynak Suyu Dolum Tesisi çatısına güneş enerjisi santrali (GES) kurumu geçekleştirildi.

Önceki gün Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile birlikte Kestel'deki Bursa Su Tesislerine gittik. Bursa Jeotermal A.Ş. Yönetim Kurulu da oradaydı. Tesisin çatısına kurulumu sağlanan güneş enerjisi santrali hakkında bilgiler veren Başkan Aktaş, nisan ayında başlanan çalışmanın tamamlanma sürecinin ardından TEDAŞ tarafından kabulü yapıldıktan sonra sistemin devreye alınacağını söyledi.

 


Tesis, 2022 verileriyle yıllık 2.832.897 kW elektrik üretiminin tamamını karşılayacak olup ayrıca 779.287 kW fazla enerjinin de TEDAŞ'a satışı gerçekleştirilecek. BursaRay istasyonlarında olduğu gibi Kestel’deki su dolum tesisinin çatılarını da Bursa firması Tek Enerji, GES’ler ile donatmış. Yönetim Kurulu Başkanlığını İbrahim Şahintaş’ın yaptığı firmayı, İzmir Yolu üzerindeki yeni hizmet binasında hayata geçireceği Türkiye’nin ilk ve tek yenilenebilir enerji sistemiyle çalışan elektrikli otomobil şarj istasyonu hizmeti ile de tanıyoruz. Çalışmaları dikkati bir hayli çekiyor.

 

Başkan Aktaş, 25 yıl çalışması planlanan santral için toplam yıllık 12 milyon lira ekonomik gelir elde edilmesinin hedeflendiğini söyledi. Temmuz ayında çalışmaya başlayacak sistemin amortisman süresi de 40 ay olarak hesaplanmış. Başkan Aktaş, "Yeni hizmetlerimiz için kaynak üretirken de enerji maliyetlerimizi düşürmeye çalışıyoruz. O yüzden su ve güneşi en iyi şekilde kullanma çabasındayız" sözleriyle tasarruf konusundaki hassasiyetlerine de vurgu yapıyor.

 

Ortaya çıkan sonuçlar gösteriyor ki Büyükşehir Belediyesinin akıllı şehircilik faaliyetleri kapsamında Akıllı Şehircilik Strateji ve Eylem Planı, yenilenebilir enerji üretimi gibi her geçen gün şehrin menfaati yönünde kendini yenilemektedir.

 

Yazarın Diğer Yazıları